Virtuaalitapahtumien tuotanto
Erillisen opintokokonaisuuden tunnus: REVIRTAP
Opetuskielet
- suomi
Sisällön valinnaisuus
Valitaan kaikki
Lisätiedot
LV 25-26: seuraava toteutus syyslukukaudella 2025. Katso tarkemmat ajoitukset ja toteutusmuodot klikkaamalla opintojaksoja.
*muutokset mahdollisia
Kuvaus
Tässä osaamiskokonaisuudessa syvennetään lisätyn todellisuuden tuomiin mahdollisuuksiin ja pelimaailmasta tunnettuihin digitaalisiin ratkaisuihin ja sovelletaan niitä virtuaali-ja hybriditapahtumiin. Opiskelija oppii käytännönläheisesti monikamerastriimauksen perusteet, virtuaalistudiossa työskentelyn, ääni-, ja valosuunnittelun periaatteet sekä kuvasommittelun ja virtuaalitapahtuma-alustan rakentamisen. Virtuaalitapahtuman vuorovaikutuksen välineet tulevat tutuksi, kuten myös yhteiskehittelyyn tarkoitetut digitaaliset ratkaisut.
Tämä osaamiskokonaisuus antaa opiskelijalle tulevaisuuteen tähtääviä valmiuksia toimia tapahtumatuotannon ammattilaisena.
Tunnus | Opinnon nimi | Laajuus (op) |
---|---|---|
SER013AS3A | Lisätty todellisuus ja tekoäly virtuaalitapahtumissa | 5 |
SER015AS3A | Virtuaalitapahtuman tekninen tuotanto | 5 |
SER014AS3A | Vuorovaikutteisen virtuaalitapahtuman suunnittelu | 5 |
Ei toteutuksia käynnissä