Tutkimusprosessi (5op)
Toteutuksen tunnus: THE1TN001-3029
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 02.01.2024 - 22.03.2024
- Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
- 25.03.2024 - 17.05.2024
- Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 5 op
- Toimipiste
- Pasilan toimipiste
- Opetuskielet
- suomi
- Paikkoja
- 15 - 40
- Koulutus
- HETI Tietojenkäsittelyn koulutusohjelma
- Ryhmät
-
TN7PBTN7PB Tiko
-
TN5PBTN5PB Heti
-
TN6PBTN6PB Heti
-
TN5PCTN5PC Heti
-
BLENDEDMonimuotototeutus
-
TN7PATN7PA Tiko
-
TN6PATN6PA Heti
-
ONLINEVerkkototeutus
-
TN5PATN5PA Heti
- Opintojakso
- THE1TN001
Arviointiasteikko
H-5
Aikataulu
Moodlessa
Toteutustavat, näyttö ja opinnollistaminen
Luennot sekä itsenäinen opiskelu, tiedonhankinta ja kirjoittaminen sekä tentti toteutuskohtaisen aikataulun mukaisesti.
Opiskelija tekee tutkimustyyppisen harjoitustyön tietotekniikkaan liittyvästä aiheesta. Lähdeaineiston tulee olla tieteelliset kriteerit täyttävää, osin englanninkielistä. Osatehtävät:
1) Aihe-ehdotus, sisältäen perustelut ja rajaukset, alustavan tutkimusmenetelmän ja alustavan listan käytettävistä lähteistä (1 sivu)
2) Tutkimussuunnitelma, sisältäen lähteisiin perustuvan teoriataustan ja valitun tutkimusmenetelmän esittelyn sekä perustelut valinnalle (5 sivua)
3) Tutkimusraportti, sisältäen johdannon, teoriataustan, menetelmäkuvauksen ja oppimiskokemukset (10-15 sivua)
4) Tentti
AHOT:
Yliopistossa tai ammattikorkeakoulussa aiemmin suoritettu vastaava tieteellisen kirjoittamisen opintosuoritus tai julkaistu opinnäytetyö. Opiskelija osoittaa suorituksensa opintojakson alussa opettajalle.
Oppimateriaalit
Moodlessa sekä
Haaga-Helian opinnäytetyösivu
Haaga-Helian raportointiohje
Hirsijärvi, S., Remes, P. & Sajavaara, P. Tutki ja kirjoita.
Järvinen, P. & Järvinen, A. Tutkimustyön metodeista.
Kirjaston tieteelliset tietokannat ja hakupalvelut
Mendeley-viitteidenhallintaohjelmisto
Tutkimusaiheen kirjallisuus sekä tieteelliset artikkelit
Opetusmenetelmät ja ohjaus
Opiskelu koostuu etäopetuksesta (luennot & harjoitukset) ja itsenäisestä työskentelystä. Lähiopetuksessa perehdytään uusiin aihekokonaisuuksiin ja välineisiin teoriassa ja käytännössä. Itsenäinen opiskelu ja kirjoittaminen materiaalien ja tehtävien tukemana on lisäksi välttämätöntä. Opiskelija palauttaa viikoittain aiheeseen liittyvät pakolliset harjoitustehtävät.
Työelämäyhteydet
Tutkimusten aiheet valitaan IT-alan aiheista opiskelijan mielenkiinnon mukaan.
Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet
Moodlessa.
Kansainvälisyys
Opintojaksolla opitaan kansainvälisesti tunnustetut tieteellisen tutkimuksen periaatteet ja prosessi sekä käytetään kansainvälisiä tieteellisten artikkelien hakupalveluja ja englanninkielistä lähdekirjallisuutta.
Toteutuksen valinnaiset oppimistavat
AHOT Tutkimus- ja kehittämisosaaminen kurssin mukaisesti,
Lisätietoja kohta "Avainosaamisten näyttöohjeet" sivulla https://www.haaga-helia.fi/fi/nayta-osaamisesi
TAI opiskelijan laatima vertaisarvioidussa tieteellisessä julkaisussa julkaistu tutkimusraportti.
Oppimistehtävät
Opiskelija perehtyy tutkimusprosessiin ja tekee laajahkon tutkimustyyppisen harjoitustyön vaiheittain:
- Aihe-ehdotus, sisältäen aiheen perusteluineen ja rajauksineen, alustavan tutkimusmenetelmän ja alustavan listan käytetyistä lähteistä
- Tutkimussuunnitelma, sisältäen riittävän (lähteisiin perustuvan) teoriataustan ja valitun tutkimusmenetelmän esittelyn ja perustelut valinnalle
- Tutkimusraportti, sisältäen johdannon, teoriataustan, menetelmäkuvauksen, tulokset ja johtopäätökset
- Tentti Moodlessa
Arviointitavat
Tutkimusraportti 60%
Tentti 20%
Muut tehtävät, läsnäolot ym. aktiivisuus 20%