•   Tekijänä tapahtumassa PHY003AS4A-3002 28.08.2023-17.05.2024  5   (NONSTOP, ...) +-
    Osaamistavoitteet
    Opintojakson suoritettuaan opiskelija osaa
    • toimia tapahtuman avustustehtävissä
    • ottaa vastuun saamiensa tehtävien toteuttamisesta
    • nähdä oman merkityksensä tapahtuman onnistumisessa
    • osaa esiintyä roolinsa mukaisesti tapahtumaan liittyvissä tehtävissä

    Tiedot
    Näkee oman merkityksensä ja panoksensa liikunta-alan tapahtuman onnistumisessa. Osaa esiintyä roolinsa mukaisesti saamassaan tapahtuman järjestämistehtävässä. Tuntee liikunta-alan verkostoja tapahtumajärjestämiseen liittyen.

    Taidot
    Osaa toimia tapahtumatiimin jäsenenä, ottaa vastuullisesti vastaan saamansa tehtävät ja suoriutuu niistä hyvin.

    Pätevyys
    Ottaa vastuun saamiensa tehtävien suorittamisesta.

    Opetusmenetelmät ja ohjaus

    Hanki tapahtumatyökokemus! Osallistu liikunnan ja urheilun toimijan tapahtumaan vapaaehtoisena tapahtumatyöntekijänä ja kerrytä samalla liikunnanohjaajan AMK tutkintoon kuuluvia valinnaisia asiantuntijaosaanisia

    Tapahtuma voi olla urheiluseuran, lajiliiton, kunnan, yrityksen tai jonkin muun vastaavan toimijan järjestämä ja se voi olla luonteeltaan kilpailu-, turnaus-, leiri-, tai kaupallinen tapahtuma, jossa toimitaan urheilun, liikunnan tai hyvinvoinnin toimintaympäristössä.

    Opintopisteiden hankkiminen
    Dokumentoi tapahtumakokemuksesi pitämällä työajan seurantaa ja koosta tapahtuman jälkeen lyhyt raportti tehtävistäsi ja oppimisesta tapahtumassa. Pyydä tapahtuman järjestäjältä todistus, diplomi, sertifikaatti tai muu vastaava työtodistuksen kaltainen dokumentti, josta liität kuvan raportointiin.

    Tapahtumatyön määrä on opintopisteinä 27h tapahtumatyötä = 1op (max 5op). Tapahtumatyöksi lasketaan myös tapahtumatyöntekijän hakuprosessi ja raportointi sekä mahdolliset tapahtumaan liittyvät koulutus-, suunnittelu- ja valmistelutyöt. Tapahtumatyötä voi kerryttää myös useammasta tapahtumasta.


    Opintopisteiden hankkiminen

    Palauta vapaamuotoinen raportointi työtehtävistä ja oppimisesta, työajan seuranta sekä kuva työtodistuksesta (tms.) opintojakson Moodlen palautuspisteeseen.

    Palauta raportointi moodleen max. 6kk kuluessa tapahtuman päättymisestä.


    Mahdollista läpi vuoden
    Vapaaehtoinen tapahtumatyö on hyvä mahdollisuus tutustua liikunnan ja urheilun toimintaympäristöön ja sen toimintaan sekä verkostoitua uusiin alan yhteisöihin. Tapahtumakokemuksen voi hankkia milloin tahansa vuodenajasta riippumatta. Opintopisteitä voi kerätä useammasta tapahtumasta. Voit palauttaa moodleen useamman raportoinnin sitä mukaa kun kokemuksia kertyy.

    Kurssin moodlessaa tullaan ilmoittamaan alan tapahtumista, joihin haetaan vapaaehtoisia.

    Lisätietoja saat tarvittaessa Ekiltä (erkki.hakkila@haaga-helia.fi)

    Vastuuhenkilö

    Outi Kangas-Korhonen

    Työelämäyhteydet

    Liikunnan ja urheilun tapahtumajärjestäjät, urheiluseurat, lajiliitot, alan yritykset, yhdistykset, kunnat ja julkiset yhteisöt jne.

    Toimipiste

    Vierumäen toimipiste

    Opetuskieli

    Suomi

    Kansainvälisyys

    Myös kansainväliset liikunnan ja urheilun tapahtumat sopivat hyvin.

    Ajoitus

    28.08.2023 - 17.05.2024

    Oppimistehtävät

    Tapahtumakokemuksen raportointi, palautus moodleen max 6kk tapahtuman jälkeen.

    Ilmoittautumisaika

    14.08.2023 - 10.05.2024

    Ryhmä
    • NONSTOP
    • LIIKO23STAB
    • LIIKO23STABA
    • LIIKO23SVI
    • LIIKO23SPAB
    • LIIKO22SPAB
    • LIIKO21SVI
    • BLENDED
    • LIIKO22STAB
    • ONLINE
    • LIIKO22SVI
    Opettaja

    Erkki Häkkilä

    Paikkoja

    15 - 60

    Arviointitavat

    Arvioidaan Hyväksytty / Hylätty

    Koulutus

    LIIKO Liikunnanohjaaja

    T&K-osuus

    0.00 op

    Virtuaaliosuus

    0.00 op