•   Business Simulation (yrityspeli) ECO007AS2A-3011 13.01.2025-14.03.2025  5   (CONTACT, ...) +-
    Osaamistavoitteet
    Tämän opintojakson suorittanut tai vastaavan osaamisen hankkinut opiskelija osaa:
    - ymmärtää liiketoimintaprosesseja ja niiden välisiä yhteyksiä.
    - soveltaa näkemystään liiketaloudesta sekä sen syy-seuraussuhteista suunnitellessaan yrityksen toimintaa.
    - tehdä perusteltuja strategisia päätöksia liiketoiminnan eri osa-alueilla.
    - analysoida yrityksen toimintaa talousinformaation perusteella (kustannus- ja kannattavuuslaskenta, hinnoittelu, tuloslaskelma, tase, rahoituslaskelma, tunnusluvut).
    - toimia osana tiimiä
    Lähtötaso ja sidonnaisuudet muihin opintojaksoihin
    Ennen tämän opintojakson suorittamista opiskelijalla tulee olla suoritettuna Haaga-Helian yhteiset avainopinnot sekä tradenomin avainopinnot.
    Sisältö
    Opintojaksolla pelataan kullakin toteutuksella erikseen ilmoitettavaa yrityssimulaatiota. Pelin teknisen hallitsemisen lisäksi kurssin sisältöjä ovat:

    - yrityksen päätöksenteko (strategian valmistelu ja toimeenpano),
    - yrityksen talouden hallinnan keinot (laskentatoimen ja rahoituksen näkökulmasta tulos, tase, kassavirta, voitonjako, rahan hinta jne.),
    - erilaiset liiketoimintaprosessit sekä niiden liittyminen toisiinsa
    - liiketalouden syy-seuraussuhteet
    Arviointikriteerit
    Arviointikriteeri - arvosana 1
    Opintojaksojen CONTACT, ONLINE ja BLENDED -toteutuksilla edellytämme läsnäoloa lukujärjestykseen merkityillä opetuskerroilla. Jos olet poissa opetuskerroilta yli 25% arvosanasi laskee yhdellä numerolla. Jos olet poissa opetuskerroilta yli 50%, opintojakso hylätään.

    Organisaation toiminnot näyttäytyvät opiskelijalle irrallisina, prosessi ja kokonaisuus hahmottuvat vain osittain. Päätöksenteko perustuu yksipuoliseen tai satunnaiseen tietojen hyödyntämiseen. Opiskelija tarvitsee paljon tukea toimintaansa.
    Arviointikriteeri - arvosana 3
    Opiskelija hahmottaa liiketoiminnan kokonaisuuden ja eri toimintojen väliset yhteydet. Tehdyt päätökset ovat perusteltuja. Opiskelijan toimii hyvin osana ryhmäänsä.
    Arviointikriteeri - arvosana 5
    Opiskelija osoittaa erinomaista liiketoiminnan, prosessien ja syy-seuraussuhteiden ymmärrystä. Päätöksenteko perustuu monipuolisiin analyyseihin. Opiskelija on aktiivinen oman ryhmänsä työskentelyssä ja tuo panoksellaan selkeästi lisäarvoa yhteiselle tekemiselle.
    Lisätiedot
    Opintojaksosta on tarjolla erilaisia toteutusvaihtoehtoja. Osa toteutuksista tehdään yhdessä kansainvälisten yhteistyökoulujen kanssa.

    Toimipiste

    Pasilan toimipiste

    Opetuskieli

    Suomi

    Ajoitus

    13.01.2025 - 14.03.2025

    Ilmoittautumisaika

    02.01.2025 - 10.01.2025

    Ryhmä
    • CONTACT
    • TR4HEECO2
    • TR4HEECO1
    • BLENDED
    Opettaja

    Jussi Hanni, Lauri Larjavaara

    Paikkoja

    15 - 45

    Koulutus

    TRALI Tradenomi liiketalous

    T&K-osuus

    0.00 op

    Virtuaaliosuus

    2.00 op

    Arviointiasteikko

    H-5