Tutkimus- ja kehittämisosaaminen (5 op)

Toteutuksen tunnus: YHT1PI006-3009

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
14.06.2021 - 22.10.2021
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
25.10.2021 - 17.12.2021
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Toimipiste
Haagan toimipiste
Opetuskielet
suomi
Paikkoja
15 - 40
Koulutus
HOTRA Hotelli- ja ravintola-alan liikkeenjohdon koulutusohjelma
Opettajat
Saija Laitinen
Aarni Tuomi
Ryhmät
RH20SB
RH20SB Hotelli- ja ravintola-alan liikkeenjohdon ko., 2020 aloittaneet
CONTACT
Lähitoteutus
Opintojakso
YHT1PI006

Arviointiasteikko

H-5

Aikataulu

Opetus keskiviikkoisin klo 14-17.30 luokassa G316 ja torstaisin klo 12.00-13.45 luokassa A428

Viikko 1. Opintojakson suunnitelma ja tavoite, tehtävien esittely, tutkimuksen ja kehittämistyön suunnittelu. Tutkimus-, kehittämis- ja innovointityö hospitality-alalla

Viikko 2. Ideointi-, innovointi- ja kehittämismenetelmät

Viikko 3. Tiedonhaku, tietolähteet ja kriittinen arviointi ja tutkimuksen etiikka

Viikko 4. Kvantitatiiviset tutkimusmenetelmät, tutkimuksen raportointi

Viikko 5. Kvalitatiiiviset tutkimusmenetelmät

Viikko 6. Tutkimustulosten havainnollistaminen (kuvat, taulukot ja muu infografiikka ja tutkimuksen luotettavuus

Viikko 7. Tutkimuksen eettiset kysymykset, restonomin opinnäytetyö

Viikko 8. Tentti

Toteutustavat, näyttö ja opinnollistaminen

Kaikki toteutustavat (contact, blended, virtual).

Tämän opintojakson näyttö suoritetaan Exam-tenttinä.

Mikäli sinulla on aiempaa osaamista, opintojakson voi myös tehdä näytöllä. Tarkemmat ohjeet avainosaamisten näytöistä löytyy Moodlesta (Haaga-Helian avainosaamisten näytöt).

1. Varaa aika Exam-tenttiin tästä. Näyttö löytyy nimellä Tutkimus- ja kehittämisosaaminen/NÄYTTÖ. Tentin kesto on 175 min.

Näytötentin tehtäväalueet
- Haaga-Helian opinnäytetyön opinnäyteprosessi
- Haaga-Helian opinnäytetöiden raportointiohje
- Lähteiden merkitseminen Haaga-Heliassa
- Tutkimuseettiset periaatteet
- Laadullinen tutkimusote
- Määrällinen tutkimusote
- Oman opinnäytetyön aihe otsikkotasolla

Tentissä on monivalintatehtäviä, joiden maksimipisteistä pitää saada vähintään 50 % hyväksyttyyn suoritukseen. Arviointi on asteikolla 0-5 (50 % = 1, 60 % = 2, 70 % = 3, 80 % = 4, 90 % = 5).

2. Tentin jälkeen tentin vastaanottanut opettaja on sinuun yhteydessä ja sopii kanssasi ajan palautekeskustelulle.

Intro

Kehittäminen kuuluu kaikille organisaatioissa. Tällä opintojaksolla opit tutkimus- ja kehittämismenetelmien perusteet. Tutustut tieteellisen tutkimuksen menetelmiin ja saat työkaluja ideointiin, innovointiin ja kehittämiseen. Opintojakso ei tähtää siihen, että sinusta tulisi ensisijaisesti tutkija. Saat kuitenkin eväitä esimerkiksi kyselyiden tekemiseen, tunnet eri haastattelutyyppejä ja tiedät, miten voit lähteä analysoimaan keräämääsi aineistoa. Opintojakson jälkeen osaat soveltaa oppimaasi työelämätilanteissa ja olet valmis aloittamaan opinnäytetyösi.

Oppimateriaalit

Ojasalo, K., Moilanen, T. & Ritalahti, J. 2015. Kehittämistyön menetelmät: uudenlaista osaamista liiketoimintaan. WSOYpro. Helsinki. Luettavissa: https://www.ellibslibrary.com/haagahelia/9789526350844. Luettu: 23.3.2021.

Opinnäytetyökoordinaattorit 2021.Opinnäytetyöohje. Haaga-Helia ammattikorkeakoulu Oy. Helsinki. Luettavissa: https://student.home.haaga-helia.fi/delegate/desktop_web_content_attachment/attachment/1202. Luettu: 25.3.2021.

Luentomateriaali Moodlessa.

Opetusmenetelmät ja ohjaus

Opintojakso on tarkoitettu Haagan restonomiopiskelijoille (ryhmälle RH20SB).

Opintojaksolla on luentoja ja workshop-työskentelyä.

Opintojaksolla on jatkuva arviointi, ohjausta tapahtuu 8 viikon aikana suullisesi ja kirjallisesti.


Oppimistavoitteet

Opintojakson suoritettuaan opiskelija
•Ymmärtää tutkimus-, kehittämis- ja innovointimenetelmien peruskäsitteistön ja merkityksen kehittämistyössä
•Osaa löytää ja hyödyntää kriittisesti hotelli-, ravintola- ja matkailualan ja niitä sivuavia tietolähteitä
•Tuntee kvalitatiivisen ja kvantitatiivisen tutkimuksen perusteet ja ymmärtää monimenetelmäisyyden merkityksen
•Osaa hyödyntää tutkimus-, kehittämis- ja innovointimenetelmiä
•Tuntee tutkimusprosessin sekä restonomin opinnäytetyön vaatimukset ja rakenteen

Sisältö
•Tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotyö alan yrityksissä ja organisaatioissa
•Tutkimuksellisen kehittämishankkeen suunnittelu
•Tiedonhaku, tiedonlähteet ja niiden kriittinen arviointi
•Tutkimus-, kehittämis- ja innovointimenetelmät käytännössä
•Tutkimus- ja kehittämistyön raportointi
•Opinnäytetyö Haaga-Heliassa

Työelämäyhteydet

Opintojaksolla tutustutaan matkailu- ja hospitality-alan tutkimus- ja kehittämistyöhön. Harjoitustehtäviä voidaan tehdä työelämän ja Haaga-Helian hankkeiden kanssa yhteistyössä toteutettavissa projekteissa.

Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

Tentti on Moodlessa periodin 1. viimeisellä viikolla. Mahdollisuus uusia seuraavan kahden periodin aikana.

Kansainvälisyys

Opintojaksolla tutustutaan hospitality-alan kansainvälisiin tietolähteisiin.

Oppimistehtävät

Opintojakso sisältää tehtäviä, jotka tehdään pareittain.

Alla olevien tehtävien tarkemmat tehtävänannot tulevat viikoittaisiin osioihin Moodleen.
Tehtävät:
1. Tee visuaalinen esitys yhdestä valitsemasta kehittämis- tai innovointimenetelmästä PowerPoint-esityksenä. Palautus viimeistään su 31.10. max 10 p. (paritehtävä).
2. Valitse Theseuksesta oman alasi opinnäytetyö, kuvaa sen suunnittelu sekä sanallisesti että visuaalisesti (esim. aikajana, prosessikuvaus), laajuus noin 3 x A4, palautus su 7.11.mennessä, max. 10 p. (paritehtävä).
3. Hae tehtävässä määritellystä aihealueesta lähdeaineistoa ja arvioi kriittisesti lähteiden luotettavuutta, palautus su 14.11. mennessä, max 10 p. Tämän tehtävän tekeminen tukee merkittävästi tehtäviä 4. ja 5. (paritehtävä).
4. PAKOLLINEN TEHTÄVÄ: Haastattelutehtävä. Tutkimusmenetelmien tiedonkeruuseen tutustuminen, palautus su 12.12. mennessä, max. 25 p. Tämä pakollinen osa opintojaksoa. (paritehtävä).
Laadullinen tutkimus: tehkää 1 haastattelu/ ryhmän jäsen (yhteensä 2 haastattelua) liittyen aiheeseen: ” Tapahtumien tulevaisuus”, nauhoittakaa haastattelut ja litteroikaa ne.
?
5. PAKOLLINEN TEHTÄVÄ: Kvantitatiivinen eli määrällinen tutkimus, sisältää 2 osiota:
a) tee tehtävä Moodlessa (tehtävä toteutettu tenttimuotoisena) ja suoritettava viimeistään su 21.11., max 10 p. (yksilötehtävä)
b) Tehkää kyselylomake Webropol-ohjelmalla liittyen tehtävän 4 aiheeseen (”Tapahtumien tulevaisuus”), palautus viimeistään su 5.12., max 10 p. (paritehtävä)
6. Tee annetusta materiaalista kuvia, taulukoita ja modernia infografiikkaa. Palautus viimeistään su 12.12. max 10 p. (paritehtävä)
7. PAKOLLINEN TEHTÄVÄ. Monivalintatentti Moodlessa tutkimus-, kehittämis- ja innovointimenetelmistä ti 14.12.2021, max 15 p. (yksilötehtävä)
Bonustehtävä, palautus Moodleen viimeistään to 16.12.2021 (paritehtävä tai yksilötehtävä). Laadullisen aineiston analysointi teemoittelemalla, laajuus noin 3 x A4, max 15 p.

Arviointitavat

Opintojakso sisältää:

- tentin, joka on yksilötehtävä, max 15 p.
- tehtäviä pääasiassa pareittain, max 85 p.


Arvioinnin kohteet ja kriteerit
Hyväksytty opintojakso arvioidaan asteikolla 1 - 5. Arviointikriteerit on esitetty asteikolla 1 - 3 - 5.
Arvosana 1: Osaa hakea kehittämiseen ja tutkimukseen tarvittavia tiedonlähteitä. Osaa tehdä tutkimus- ja kehittämissuunnitelman. Tunnistaa eri tutkimusmenetelmiä ja tutkimustoimintaan liittyviä eettisiä kysymyksiä.
Arvosana 3: Osaa valita ja käyttää soveltuvia menetelmiä tutkimusaineiston ja työelämätiedon hankkimiseen. Osaa analysoida tietoa aineistoja ja perustella valintojaan. Osaa kuvata omaa tutkimusprosessia ja konkreettisia kehittämisehdotuksia.
Arvosana 5: Osaa arvioida kriittisesti tiedon, analyysien ja tutkimusten luotettavuutta. Osaa soveltaa eettisiä periaatteita tutkimus- ja ja kehittämistyössään. Osaa arvioida kehittämisehdotuksia ja niiden toteuttamista työelämässä.


Kokonaispisteet Arvosana
100-90 5
89-80 4
79-70 3
69-60 2
59-40 1

Siirry alkuun