Tutkimus- ja kehittämisosaaminen (5 op)
Toteutuksen tunnus: YHT1PI006-3004
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 14.06.2021 - 22.10.2021
- Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
- 25.10.2021 - 17.12.2021
- Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 5 op
- TKI-osuus
- 3 op
- Toimipiste
- Pasilan toimipiste
- Opetuskielet
- suomi
- Paikkoja
- 0 - 40
- Koulutus
- HELI Liiketalouden koulutusohjelma
- Opettajat
- Mia Lahtela
- Ryhmät
-
LHONTOpinnäyte
-
BLENDEDMonimuotototeutus
-
LK5PALK5PA FINA 5.lukukausi
- Opintojakso
- YHT1PI006
Arviointiasteikko
H-5
Aikataulu
Opintojaksolla on osittain lähiopetusta. Opintojakson teemat ja niihin liittyvät harjoitustehtävät suoritetaan seuraavan aikataulun mukaan:
Viikko 1 Opintojakson aloitus ONLINE-tunnit lukujärjestyksen mukaan ja Teema 1 opinnäytetyö Haaga-Heliassa: suorittaminen verkko-opintoina Moodlessa.
Viikko 2 Teema 2 opinnäytetyön tavoitteenasettelu: suorittaminen verkko-opintoina Moodlessa
Viikko 3 Teema 3 opinnäytetyön tietoperusta ja lähteiden hankinta: suorittaminen verkko-opintoina Moodlessa
Viikko 4 Teema 4 kvantitatiiviset menetelmät: suorittaminen verkko-opintoina Moodlessa
Viikko 5 Teema 5 kvalitatiiviset menetelmät: suorittaminen verkko-opintoina Moodlessa
Viikko 6 Opinnäytetyön aiheideointia ONLINE/CONTACT- tunnit lukujärjestyksen mukaan
Viikko 7 Opinnäytetyön aiheideointia ja/tai opinnäytetyösuunnitelman ideointia ONLINE/CONTACT- tunnit lukujärjestyksen mukaan
Viikko 8 Opinnäytetyösuunnitelman ideointia/laatiminen ja Kontoon ilmoittautuminen ONLINE/CONTACT- tunnit lukujärjestyksen mukaan
Opintojakson kokoavaa tehtävää tehdään koko jakson ajan.
Toteutustavat, näyttö ja opinnollistaminen
Kaikki toteutustavat (contact, blended, virtual).
Tämän opintojakson näyttö suoritetaan Exam-tenttinä.
Mikäli sinulla on aiempaa osaamista, opintojakson voi myös tehdä näytöllä. Tarkemmat ohjeet avainosaamisten näytöistä löytyy Moodlesta (Haaga-Helian avainosaamisten näytöt).
1. Varaa aika Exam-tenttiin tästä. Näyttö löytyy nimellä Tutkimus- ja kehittämisosaaminen/NÄYTTÖ. Tentin kesto on 175 min.
Näytötentin tehtäväalueet
- Haaga-Helian opinnäytetyön opinnäyteprosessi
- Haaga-Helian opinnäytetöiden raportointiohje
- Lähteiden merkitseminen Haaga-Heliassa
- Tutkimuseettiset periaatteet
- Laadullinen tutkimusote
- Määrällinen tutkimusote
- Oman opinnäytetyön aihe otsikkotasolla
Tentissä on monivalintatehtäviä, joiden maksimipisteistä pitää saada vähintään 50 % hyväksyttyyn suoritukseen. Arviointi on asteikolla 0-5 (50 % = 1, 60 % = 2, 70 % = 3, 80 % = 4, 90 % = 5).
2. Tentin jälkeen tentin vastaanottanut opettaja on sinuun yhteydessä ja sopii kanssasi ajan palautekeskustelulle.
Intro
Kehittäminen kuuluu kaikille organisaatioissa. Tällä opintojaksolla opit tutkimus- ja kehittämismenetelmien perusteet. Tutustut tieteellisen tutkimuksen menetelmiin ja saat työkaluja ideointiin, innovointiin ja kehittämiseen. Opintojakso ei tähtää siihen, että sinusta tulisi ensisijaisesti tutkija. Saat kuitenkin eväitä esimerkiksi kyselyiden tekemiseen, tunnet eri haastattelutyyppejä ja tiedät, miten voit lähteä analysoimaan keräämääsi aineistoa. Opintojakson jälkeen osaat soveltaa oppimaasi työelämätilanteissa ja olet valmis aloittamaan opinnäytetyösi.
Oppimateriaalit
Opintojakson ohjeismateriaalina voi hyödyntää laajasti erilaista tutkimusmenetelmiin liittyvää kirjallisuutta. Esimerkkinä tässä yhteydessä:
Heikkilä, T. 2008. Tilastollinen tutkimus. 7. uudistettu painos. Edita, Helsinki.
Tuomi, J. & Sarajärvi, A. 2004. Laadullinen tutkimus ja sisällönanalyysi. Tammi, Helsinki.
Uusitalo, H. 1991. Tiede, tutkimus ja tutkielma. WSOY. Juva.
Ojasalo, K., Moilanen, T. & Ritalahti,J. 2014 Kehittämistyön menetelmät- Uudenlaista osaamista liiketoimintaan. Sanoma pro.Helsinki.
Opettajan ilmoittama muu oheismateriaali, joka löytyy opintojakson Moodlesta.
Opintojakson tehtävät voi suorittaa hyödyntämällä vain Moodlessa olevaa materiaalia.
Opetusmenetelmät ja ohjaus
Opintojakso koostuu opiskelijan itsenäisestä työskentelystä erilaista verkkomateriaalia hyödyntäen sekä yhteisistä lähitapaamisista, joissa suunnitellaan opinnäytetyötä .Opetusmenetelminä käytetään videoluentoja, eri tyyppisiin materiaaleihin tutustumista, tehtäviä ja pienimuotoisia harjoitustehtäviä ja testejä.
Työelämäyhteydet
Opintojakso tarjoaa opiskelijalle valmiuksia toteuttaa opinnäytetyö toimeksiantona yritysyhteistyönä.
Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet
Opintojakson osatentit ja niiden uusinnat suoritetaan opintojakson Moodlessa
Kansainvälisyys
Luento- ja Moodlemateriaalina voidaan käyttää myös englanninkielistä materiaalia.
Toteutuksen valinnaiset oppimistavat
Opiskelija voi osoittaa aikaisemmin hankitun osaamisen (AHOT) sopimalla näytöstä opettajan kanssa
Oppimistehtävät
Opintojaksolla suoritetaan kuusi tehtävää, joista kuusi on pienimuotoisia harjoituksia, jotka liittyvät tutkimustyön osa-alueisiin ja oman opinnäytetyön tekemiseen sekä yksi koko opintojakson sisällön kokoava arviointitehtävä. Tehtävien tarkemmat ohjeet löytyvät opintojakson Moodlesta
Arviointitavat
Opintojakson osasuoritukset arvioidaan hyväksytty/hylätty ja opintojakson teemat kokoava arviointitehtävä 1-5. Opintojakson arvosana muodostuu kokoavan arviointitehtävän kautta. Osasuoritusten tekemättä jättäminen alentaa kokonaisarvosanaa.