Johdanto opiskeluun (2 op)

Toteutuksen tunnus: STU014HH1A-3030

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
11.08.2025 - 15.08.2025
Ilmoittautuminen toteutukselle alkaa :startDate.
Ajoitus
18.08.2025 - 15.05.2026
Toteutus ei ole vielä alkanut.
Opintopistemäärä
2 op
Toimipiste
Haagan toimipiste
Opetuskielet
suomi
Paikkoja
15 - 40
Koulutus
RESRU Ruokatuotannon johtaminen
Opettajat
Birgitta Nelimarkka
Ryhmät
RR1HA1
Ruokatuotanto, päivä, 1. lukukausi, Haaga, ryhmä 1
CONTACT
Lähitoteutus
Opintojakso
STU014HH1A

Arviointiasteikko

H-5

Aikataulu

Lukujärjestyksen mukaisia tapaamiskertoja on neljä 1.periodilla syksyllä 2025 ja neljä 4.periodilla keväällä 2026:
Pe 22.8.2025 klo 9.00-10.45
Pe 5.9.2025 klo 9.00-10.45
Pe 19.9.2025 klo 9.00-10.45
Pe 10.10.2025. klo 9.00-10.45

Muutokset mahdollisia. Seuraa Lukkarikoneesta/Tuudosta.
Kevätlukukauden tapaamiskerrat julkaistaan joulukuussa 2025.

Toteutustavat, näyttö ja opinnollistaminen

Opintojaksosta tarjotaan monipuolisesti erilaisia toteutusmuotoja lukuvuoden aikana. Tutkinto-opiskelijoille ensisijainen suoritustapa on oman opinto-ohjaajan toteutus, joka voidaan tarjota lähi- tai online-opetuksena.

Johdanto opiskeluun -opintojaksoa ei ole mahdollista suorittaa näytöllä tai opinnollistaa, sillä opintojakson tarkoitus on tukea opiskelijoita opintoihin orientoitumisessa ja kiinnittymisessä.

Intro

Johdanto opiskeluun -opintojakso on lähtölaukaus Haaga-Heliassa opiskelulle. Opintojaksolla opit lisää opiskelemastasi alasta, opintojen suunnittelusta, opiskelijoille tarjottavista palveluista sekä opintoihin liittyvistä mahdollisuuksista. Näillä eväillä varmistat sujuvan aloituksen opinnoillesi.

Oppimateriaalit

Opintojakson materiaalit ovat Moodlessa.

Opetusmenetelmät ja ohjaus

Tämä opintojakso kuuluu kaikkiin Haaga-Helian tutkintoihin. Tämä kyseinen toteutus on suunnattu RESRU-tutkinnon opiskelijoille. Tämä tarkoittaa, että alakohtaisuus on otettu huomioon materiaalien ja harjoitusten sisällöissä. Osaamistavoitteet ja arviointikriteerit ovat kaikilla toteutuksilla yhtenevät. Tätä toteutus on tarkoitettu syksyllä 2025 aloittaneelle RR25SHA1-ryhmälle, jonka opinto-ohjaaja on Birgitta Nelimarkka.

Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

Ei tenttiä

Kansainvälisyys

Kansainvälisyyspalvelut esittäytyvät opintojaksolla.

Toteutuksen valinnaiset oppimistavat

Suoritustapa on kontaktiopetus.

Oppimistehtävät

Oppimistehtävät Moodle-alustalla.

Arviointitavat

Opintojakso arvioidaan asteikolla Hyväksytty tai Hylätty.
Hyväksytty arvosana edellyttää opintojaksoon kuuluvien tehtävien suorittamista hyväksytysti ja läsnäoloa tapaamiskerroilla.

Opintojakso kuuluu Avaimet opiskeluun ja työelämään -opintokokonaisuuteen, jonka hyväksytty suorittaminen edellyttää Johdanto opiskeluun -opintojakson (2 op) ja vähintään kolmen muun kokonaisuuteen kuuluvan opintojakson (3 op) hyväksyttyä suoritusta.

Siirry alkuun