Strateginen ajattelu ja kasvustrategiat (5op)
Toteutuksen tunnus: STR4HM001-3001
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 17.06.2019 - 23.08.2019
- Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
- 01.08.2019 - 21.10.2019
- Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 5 op
- Toimipiste
- Pasilan toimipiste
- Opetuskielet
- suomi
- Paikkoja
- 15 - 40
- Koulutus
- LUJOM Liiketoiminnan uudistamisen ja johtamisen koulutus
- PAKEM Palveluliiketoiminnan johtamisen ja kehittämisen koulutus
- LITEM Liiketoiminnan teknologiat -koulutus
- Opettajat
- Riitta Rautava
- Ryhmät
-
MASTRFStrateginen ajattelu ja johtaminen, masterit, Pasila
- Opintojakso
- STR4HM001
Arviointiasteikko
H-5
Aikataulu
Toteutus on intensiivinen (3 * päivä) ja tarkoitus on olla läsnä kaikilla lähitapaamisilla. Jos lähitapaamiset eivät onnistu, sinun kannattaa valita virtuaalitoteutus.
Lähipäivät ja alustava sisältösuunnitelma - lopullinen tulee moodleen:
perjantai 6.9 klo 9-16
- ennakkotehtävän (oppimistehtävä 1) käsittely
- Strategisen ajattelun kehittäminen
-Työelämän ja toimintaympäristön muutokset ja disruptiostrateginen ajattelu
perjantai 27.9 klo 9-16
- oppimistehtävä 2
- Liiketoimintamallit
- Kilpailustrategiat ja -edut
lauantai 28.9 klo 9-15
- oppimistehtävä 3
- Kasvustrategiat ja kasvun mahdollistajat
o ekosysteemit, verkostot ja kumppanuudet
o yritysostot
o kansainvälistyminen
o startupit
o Innovointi
o lisensointi
Oppimistehtävä 4: palautus 21.10
Toteutustavat, näyttö ja opinnollistaminen
Toteutuksesta riippuen kurssi sisältää voi sisältää lähiopetusta, itsenäistä työskentelyä, pienryhmätyöskentelyä ja verkko-opintoja. Toteutuksiin voi kuulua vierailuluentoja, yritysvierailuja ja/tai yritysprojekteja.
Aikaisemmin hankitun osaamisen tunnistaminen ja tunnustaminen (AHOT). Jos opiskelija on saavuttanut vaadittavan osaamisen esimerkiksi aikaisemmissa työtehtävissä, harrastuksissa tai jollain toisella opintojaksolla, hän voi osoittaa osaamisensa näytöllä ja edetä opinnoissa ripeämmin.
Opetusmenetelmät ja ohjaus
Toteutus on intensiivinen ja sisältää 3 lähipäivää, verkkokeskusteluja ja etätehtäviä. Lähituntien aikana menetelmänä on vahvasti vertaisoppiminen mm. oppimistehtävien purussa. Oppimistehtävissä kannustetaan lukemaan alan kirjallisuutta ja artikkeleita.
Työelämäyhteydet
Oppimistehtävissä tutkitaan ja kehitetään opiskelijoiden omia työorganisaatioita.
Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet
Ei tenttejä
Kansainvälisyys
Kasvustrategioissa tutustutaan yritysten kansainvälistymiseen.
Oppimistehtävät
Opintojaksoon liittyy 3 oppimistehtävää, joista ensimmäinen on ennakkotehtävä,
joka tulee olla tehtynä ennen ensimmäistä lähipäivää (muutos 11.8: tehtävästä A-osa ensimmäiselle lähitunnille).. Sitä käsitellään ensimmäisellä tunnilla ja sen painoarvo on 30 %
Oppimistehtävien 2-4 sisältö tarkentuu ennen ensimmäistä lähipäivää ja nämä tehtävät julkaistaan moodlessa.
Oppimistehtävä 1: Strateginen ajattelu ja toimintaympäristö
Osaamistavoitteet: Oppimistehtävän tehtyään opiskelija osaa hakea tekijöitä, jotka vaikuttavat organisaatioiden tulevaisuuden näkymiin, ja osaa suunnitella toimenpiteitä muutosten varalle. Opiskelijan strateginen ajattelu kehittyy erityisesti oppimistehtävän purussa yhdessä muiden opiskelijoiden kanssa.
Oppimistehtävän kuvaus ja raportointiohje:
Oppimistehtävä koostuu A ja B tehtävästä. Oppimistehtävässä käytetään Sitran (www.sitra.fi) materiaaleja. Tarvittavat materiaalit ovat
(A) Megatrendikortit – matkaa tulevaisuuteen (https://www.sitra.fi/julkaisut/megatrendikortit/ ) ja
(B) Heikot signaalit tulevaisuuden avartajina (https://www.sitra.fi/julkaisut/heikot-signaalit-tulevaisuuden-avartajina /).
Molemmat materiaalit pääset tulostamaan pdf-formaatissa Sitran sivuilta.
A-tehtävä (tee ennen 1. lähipäivää)
Megatrendikortit julkaisun pdf sivulla 3 on Ohjeet, niiden mukaisesti Opiskele, Arvota, Visioi, Ideoi, Unelmoi, Keksi, … jne. Useassa kohtaa mainitaan, että pohtikaa yhdessä tms – tämä tehdään lähiopetuksessa pienryhmissä. Huomaa: kortit ovat vuodelta 2017. Jos sieltä puutuu megatrendejä, lisää niitä!
Tee Megatrendityö mahdollisimman hyvin oman organisaatiosi ja työsi näkökulmasta tai sen organisaation, johon olet hakemassa töihin. Ota mukaan tähän työhön oman tiimisi henkilöitä esim. viikkokokouksessa tai kahvihuoneessa, tai, jos se ei ole mahdollista, hae muita mukaan esimerkiksi ystäväporukasta. Esim. ’Keksi’ kohtaan lähtee helposti muutkin mukaan – tarkkaile myös, miten erityyppiset ihmiset lähtevät mukaan, ja pohdi, miten ihmisiä saisi työpaikalla innostettua tähän työhön.
Kirjaus tehdään powerpointille. Ensimmäiselle sivulle nimesi ja organisaatio, mihin peilaat. Sen jälkeen sivu per tehtävä (2. opiskele, 3. arvota, 4. visioi, …), kirjoita aina mitkä kortit ja keskeinen pohdintasi – näitä käytetään lähitunnilla, ota siis materiaali mukaasi (esim. omalla läppärilläsi).
Kirjaa viimeiseksi seuraavalle sivulle kuvaus siitä, miten osallistit muita tähän pohdintaan ja miten saisit parannettua käytännössä juuri tämän tiimin strategisen ajattelun kyvykkyyttä.
B-tehtävä (mahdollisuuksien mukaan tämäkin kannattaa tehdä ennen 1. lähipäivää - viimeinen palautuspäivä 18.9)
Lue julkaisu ’Heikot signaalit tulevaisuuden avartajina’ kokonaisuudessaan. Palaa sitten sivulle 25 (tai 26 tai 27) tehtävään ’PING! Kolme horisonttia ja muutoksen idut’.
Peilaa sitäkin oman organisaatiosi toimintamalliin ja tee siinä kuvattu harjoitus.
Kirjaa pohdintasi toiseen powerpointtiin, ei pitkiä tekstejä, vaan mahdollisuuksien mukaan visuaalisuutta. Niin, että dokumenttisi on näytettävissä muille opiskelijoille. Osoita pohdinnan syvällisyys. Kansilehdelle paitsi nimesi myös organisaatio, jota käytät tehtävässä.
Palautus: tiedostot palautetaan moodleen ennen ensimmäistä lähiopetuspäivää.
Arviointi:
Arviointi tehdään vertaisarviointina ja opettaja vahvistaa arvioinnin. Arvioinnissa huomioidaan seuraavassa kuvattujen sisällöllisten tuotosten lisäksi aikataulussa pysyminen, esityksen selkeys sekä se, miten kattavasti toimeksiantoihin on vastattu.
Myöhässä palautettu työ laskee automaattisesti 2 arvosanalla, koska silloin vertaisoppiminen jää pois. Jos palautus tehdään vasta opintojakson päättymisen jälkeen (ko periodin jälkeen, mutta 6 kk:n sisällä aloituksesta), on hyväksyttävän raportin arvosana 1.
Arvosana 1: opiskelija on löytänyt joitakin melko tavallisia megatrendien vaikutuksia. Hän tunnistaa omassa toimintaympäristössään joitain muutoksia ja hänellä on joitain kehittämisajatuksia.
Arvosana 3: opiskelija on selvästi kehittänyt itse joitakin uusia näkökulmia organisaation tulevaisuuteen liittyen. Myös muita on ollut mukana. Hän osaa hyvin pohtia trendien ja signaalien vaikutuksia joihinkin toimintoihin. Hän uskaltaa visioida.
Arvosana 5: opiskelija on tehnyt monipuolisesti Trenditehtävän ja löytänyt megatrendien avulla monia kehittämiskohteita. Hän on myös saanut muita mukaan pohdintaan ja on miettinyt, miten strategiasta ajattelua voisi organisaatiossa lisätä. Hän osaa tunnistaa toimintaympäristössään tapahtuvia muutoksia ja osaa kuvata tarvittavia toimenpiteitä ja/tai tuotteita, joita tulisi kehittää. Hän on rohkeasti tarttunut signaaleihin ja osoittaa innovatiivisuutta.
Arviointitavat
Arvioinnissa käytetään vertaisarviointia, itsearviointia ja opettajan suorittamaa arviointia.