Espanjan perusteet 2 (5op)
Toteutuksen tunnus: SPA8LS220-3009
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 03.01.2022 - 14.01.2022
- Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
- 17.01.2022 - 20.05.2022
- Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 5 op
- Toimipiste
- Pasilan toimipiste
- Opetuskielet
- suomi
- Paikkoja
- 15 - 40
- Koulutus
- LIIDI Liiketoiminnan palveluratkaisujen ja kielten koulutusohjelma
- Opettajat
- Pekka Savinainen
- Ryhmät
-
LSVVLSVV Vapaavalintaiset opinnot
-
CONTACTLähitoteutus
-
3AMK3AMK
-
LS2CLS2C Assi 2. työkausi
-
LE2BLE2B
-
LS2DLS2D Assi 2. työkausi
- Opintojakso
- SPA8LS220
Arviointiasteikko
H-5
Aikataulu
Ilmoitetaan Moodlessa.
Toteutustavat, näyttö ja opinnollistaminen
Tämän opintojakson osaamistavoitteet voi saavuttaa seuraavilla tavoilla:
a. Lähiopetus ja siihen liittyvät tehtävät TAI
b. Tentti ja oppimistehtävät
Opintojaksoon sisältyy myös pakollisena oman oppimisen arviointi.
Oppimateriaalit
Kurssikirja: Katriina Kurki, Olli-Pekka Lindgren, Alberto Miranda Cañellas & Juan Ràfols: Buenas Migas 2. 2009-2021 Finn Lectura,
Oheislukemistoa:
Mäkinen, M. 2012. ¡Claro! Lyhyt espanjan kielioppi. Kustannusosakeyhtiö Tammi. Helsinki.
Mäkinen, M. & Torvinen, M. 2012. ¡Claro! Harjoitukset.? Kustannusosakeyhtiö Tammi, Helsinki.
Hämäläinen, T. 2016. Espanjan kielioppi. Finn Lectura. Tampere.
Hämäläinen, T & Virkkunen, S. 2012. Espanjan kielioppiharjoituskirja. Finn Lectura. Helsinki.
Verkkomateriaalia: Español Uno ja Dos käyttäjänopas, Finn Lectura ja Taina Hämäläisen Espanjan kieliopin harjoituksia. Finn Lectura.
Opetusmenetelmät ja ohjaus
Sidonnaisuudet muihin opintojaksoihin: Espanjan perusteet 1 HH:ssa tai vastaavat tiedot.
Lähtötaso A1 ja tavoitetaso A2
Lähiopetusta ja/tai etäopetusta Zoomin kautta kaksi kertaa viikossa: Opintojakso sisältää runsaasti uutta sanastoa, tekstejä sekä suullista, että kirjallista harjoitusta. Se sopii myös hyvin niille, jotka ovat aikaisemmin suorittaneet joiain espanjan kursseja, mutta eivät hallitse kaikkia rakenteita, erityisesti menneenajan aikamuotoja.
Kurssilla opitaan käyttämään kaikkia menneenajan aikamuotoja: perfekti, preteriti, imperfekti ja pluskvamperfekti sekä harjoitellaan oman mielipiteen ilmaisemista kulttuuriin sidonnaisista aiheista.
Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet
Ilmoitetaan Moodlessa ja uusintatentit MyNetissä.
Toteutuksen valinnaiset oppimistavat
Tämän opintojakson osaamistavoitteet voi saavuttaa seuraavilla tavoilla:
a. Lähiopetus ja siihen liittyvät tehtävät TAI
b. Tentti ja oppimistehtävät
Oppimistehtävät
Ilmoitetaan Moodlessa. Oppimistehtävät tulee suorittaa hyväksytysti ennen kirjallisia tenttejä.
Arviointitavat
Kirjalliset kokeet 80 %
Jatkuva näyttö, kuullun ymmärtämistehtävät ja oppimistehtävät 20%.
Arviointikriteerit
Arviointikriteeri - arvosana 1
Opiskelija ymmärtää joskus yksinkertaisia ja monipuolisia suullisia ja kirjallisia viestejä sekä pystyy välittämään ne vastaanottajalle. Puhuminen ja kirjoittaminen on rakenteiden ja/tai ääntämisen osalta välttävällä tasolla. Opiskelija pystyy käyttämään oppimaansa yksinkertaisissa kielenkäyttötilanteissa.
Arviointikriteeri - arvosana 3
Opiskelija ymmärtää usein yksinkertaisia ja monipuolisia suullisia ja kirjallisia viestejä sekä pystyy välittämään ne vastaanottajalle. Puhuminen ja kirjoittaminen on rakenteiden ja/tai ääntämisen osalta hyvää. Opiskelijalla on valmiuksia soveltaa oppimaansa lähinnä tutuissa, monipuolisissa kielenkäyttötilanteissa.
Arviointikriteeri - arvosana 5
Opiskelija ymmärtää yleensä yksinkertaisia ja monipuolisia suullisia ja kirjallisia viestejä sekä pystyy välittämään ne onnistuneesti vastaanottajalle. Puhuminen ja kirjoittaminen on rakenteiden ja/tai ääntämisen osalta erittäin hyvää. Opiskelija pystyy soveltamaan oppimaansa uusiin, monipuolisiin kielenkäyttötilanteisiin.