Perusharjoittelu 2 (5 op)

Toteutuksen tunnus: PLA032HH1A-3009

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
01.01.2024
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
01.08.2025 - 31.05.2026
Toteutus ei ole vielä alkanut.
Opintopistemäärä
5 op
Toimipiste
Vierumäen toimipiste
Opetuskielet
suomi
Paikkoja
15 - 40
Koulutus
LIIKO Liikunnanohjaaja
Opettajat
Maria Pennanen
Ryhmät
AVOINAMK
Avoimen AMK:n toteutus
DEMO
Näyttö
Opintojakso
PLA032HH1A

Arviointiasteikko

H-5

Aikataulu

Näyttö tulee suorittaa toteutuksen päättymiseen mennessä. Tehtävät otetaan arvioitavaksi kerran kuukaudessa Moodlessa olevan aikataulun mukaan.

Toteutustavat, näyttö ja opinnollistaminen

a. Yrityksessä / organisaatiossa suoritettava harjoittelu.
b. Aiemmin hankitun osaamisen tunnistaminen ja tunnustaminen (AHOT).

Intro

Työharjoittelu on oiva tilaisuus tutustua itseä kiinnostavaan alaan ja kokeilla erilaisia työtehtäviä. Työharjoittelu tarjoaa sinulle tilaisuuden suhtautua omaan työtehtävään analyyttisesti, tutkivalla ja kehittävällä otteella. Työharjoittelu voi usein jopa avata ovet vakituiseen työpaikkaan.

Työharjoittelun kokonaislaajuus on 30 opintopistettä. Harjoittelu koostuu tutkinnon määrittelemällä tavalla perus- ja suuntautumisharjoittelusta. Harjoittelusi voit suorittaa tutkintosi ohjeita noudattaen kokopäiväisenä tai osa-aikaisena, yhdessä tai useammassa osassa, yhdessä tai useammassa työpaikassa. Perusharjoittelun laajuus määräytyy oman osaamisesi sekä tutkinnon vaatimusten mukaisesti.

Oppimateriaalit

Ei oppimateriaaleja.

Opetusmenetelmät ja ohjaus

Tämä on näyttö- eli DEMO-toteutus opiskelijoille, jotka jo osaavat opintojaksolla opittavat tiedot ja taidot. Opintojaksolla ei ole opetusta tai tapaamisia. Opiskelija palauttaa reflektioraportin sekä työtodistukset Moodleen siellä olevan ohjeistuksen mukaisesti.

Työelämäyhteydet

Näyttö perustuu opiskelijan työkokemukseen.

Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

Ei tenttiä. Tehtävät otetaan arvioitavaksi toteutuksen voimassaoloaikana noin kerran kuukaudessa Moodlessa ilmoitettuina päivinä.

Kansainvälisyys

Työkokemus on voinut karttua myös kansainvälisissä työtehtävissä toimiessa.

Toteutuksen valinnaiset oppimistavat

Avoimessa AMK:ssa harjoittelut voi suorittaa vain näyttöinä.

Oppimistehtävät

Jos sinulle on kertynyt vähintään 135 tuntia työkokemusta asiakaspalvelutehtävistä, voit suorittaa liikunnanohjaajan tutkintoon kuuluvan Perusharjoittelu 2 -opintojakson (5 op) näyttönä. Työkokemukseksi hyväksytään liikunta-alan työkokemus. Työ voi olla osa- tai kokoaikaista ja se voi kertyä myös useasta työpaikasta, yrittäjänä toimimisesta tai ammattimaisesta urheilusta.

Ilmoittautumisesi käsittelyn jälkeen sinulle avautuu viimeistään seuraavana päivänä Moodle-oppimisympäristöön alusta, jonne palautat tarvittavan työtodistuskopion ja pohdintatehtävän.

Näyttötehtävät:

1. Palauta työtodistuskopio(t) Moodleen.
2. Palauta itsearviointiraportti Moodleen. Raportissa pohdit ja annat esimerkkejä kolmeen kysymykseen, joissa pohdit omaa osaamistasi.

Suoritus arvioidaan asteikolla hyväksytty/hylätty/täydennettävä.

Arviointitavat

Suoritus arvioidaan asteikolla hyväksytty/hylätty/täydennettävä.

Siirry alkuun