Käyttäjälähtöinen toimintakultuuri liikuntaorganisaatiossa (5 op)
Toteutuksen tunnus: PHY707AS3Y-3001
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 02.06.2025 - 15.08.2025
- Ilmoittautuminen toteutukselle on käynnissä.
- Ajoitus
- 01.09.2025 - 12.12.2025
- Toteutus ei ole vielä alkanut.
- Opintopistemäärä
- 5 op
- Toimipiste
- Pasilan toimipiste
- Opetuskielet
- suomi
- Paikkoja
- 15 - 30
- Koulutus
- LIAM Liikunta-alan koulutus
- Opettajat
- Erkki Häkkilä
- Ryhmät
-
CONTACTLähitoteutus
-
BLENDEDMonimuotototeutus
- Opintojakso
- PHY707AS3Y
Arviointiasteikko
H-5
Aikataulu
Opintojakso toteutuu syksyn 2025 lähijaksojen aikana (01.09.2025 - 20.12.2025)
Toteutustavat, näyttö ja opinnollistaminen
Opintojakso koostuu lähiopetuspäivistä, yhteisöllisestä oppimisesta ja itsenäisestä opiskelusta. Opintojakson oppimistavat riippuvat toteutuksesta ja tarkentuvat opintojakson alussa. Osaamisen tunnistamisessa noudatetaan Haaga-Helia ammattikorkeakoulun laatimaa ohjeistusta.
Intro
Ihmisten liikuntakäyttäytyminen on jatkuvassa muutoksessa. Elämänkaaren eri vaiheissa tarpeet ja kiinnostuksen kohteet muuttuvat. Myös muutokset hyvinvoinnissa ja terveydentilassa vaikuttavat liikuntakäyttäytymiseen. Lisäksi ihmisten liikkumiseen vaikuttavat liikunnan ilmiöt, trendit ja muotivirtaukset. Kuinka organisaatio voi pysyä perillä tarpeista ja motiiveista ja niiden mahdollisista muutoksista? Käyttäjälähtöinen organisaatio toimii vuorovaikutuksessa asiakkaidensa kautta ja asiakastietoa hyödynnetään palveluiden suunnittelussa ja kehittämisessä. Käyttäjälähtöisesti toimiva organisaatio kykenee tuottamaan palveluitaan käyttäjiään kuunnellen. Edelläkävijöitä ovat ne, jotka pystyvät ketterimmin mukauttamaan palveluitaan tarpeita vastaaviksi eli toimimaan käyttäjälähtöisesti.
Oppimateriaalit
Opintojaksolla nimettävät materiaalit
Opetusmenetelmät ja ohjaus
Opintojaksoon kuuluu ennakkotehtävä, kolme lähiopetuskertaa ja käyttäjälähtöiseen toimintaan ja osallistamiseen liittyvä kehittämistehtävä
Työelämäyhteydet
Opiskelija tekee ennakkotehtävän ja toteuttaa kehittämistehtävän työelämäkumppanin (tai vastaavan) toimintaympäristössä. Opiskelija valitsee kumppanin itse.
Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet
Ei tenttejä
Kansainvälisyys
Opiskelijan työelämäkontaktien mukaan mahdollista.
Toteutuksen valinnaiset oppimistavat
AHOT näyttö mahdollinen. Näyttöraportin tulee osoittaa osaamistavoitteiden hallinta.
Oppimistehtävät
Ennakkotehtävän ohjeet tulevat kutsukirjeen mukana (käyttäjälähtöisen toiminnan tarkastelu organisaatiossa)
Kehittämistehtävä (osallistavan aineistonkeruun toteutus organisaatiossa) käynnistetään ensimmäisen lähiopetuskerran aikana, ohjeet ja palautus moodlessa.
Arviointitavat
Ennakkotehtävä 30%
Kehittämistehtävä 70%