Asiakasymmärrys ja markkinointi (5 op)

Toteutuksen tunnus: MAR001HH1A-3215

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
11.08.2025 - 17.10.2025
Ilmoittautuminen toteutukselle alkaa :startDate.
Ajoitus
20.10.2025 - 12.12.2025
Toteutus ei ole vielä alkanut.
Opintopistemäärä
5 op
Toimipiste
Haagan toimipiste
Opetuskielet
suomi
Paikkoja
15 - 60
Koulutus
RESTO Restonomi matkailu- ja ravitsemisala
Opettajat
Antti Leppilampi
Ryhmät
REB1HA2
Restonomi, monimuoto, 1.lukukausi, Haaga, ryhmä 2
CONTACT
Lähitoteutus
BLENDED
Monimuotototeutus
Opintojakso
MAR001HH1A

Arviointiasteikko

H-5

Aikataulu

Online-kontaktikerrat Teamsissa:
ke 28.8. klo 16.45 - 19.50
ke 18.9. klo 16.45 - 19.50
ke 9.10. klo 16.45 - 19.50
ke 30.10. klo 16.45 - 19.50
ke 20.11. klo 16.45 - 19.50

Toteutustavat, näyttö ja opinnollistaminen

Toteutusmuodot: Contact, Blended, Online, Virtual ja Demo.

Mikäli jo osaat tämän opintojakson osaamistavoitteet, voit näyttää osaamisesi. Teet näyttösi opintojakson omalla DEMO-toteutuksella, jolle ilmoittaudut PEPISSÄ.

Näytössä kuvaat ja analysoit valitsemasi organisaation asiakkaita ja markkinoinnin kilpailukeinoja 7P-mallin avulla. Tarkemmat ohjeet löydät DEMO-toteutuksen Moodlesta.

Lisätietoja osaamisen tunnistamisesta: https://www.haaga-helia.fi/fi/osaamisen-tunnistaminen-ja-work-study

Intro

Tämä opintojakso perehdyttää sinut markkinoinnin perusteisiin ja rooliin vastuullisessa liiketoiminnassa. Opit tunnistamaan kuluttajien käyttäytymisen merkityksen tuotteiden ja palveluiden suunnittelun lähtökohtana. Ymmärrät asiakaskeskeisyyden merkityksen sekä brändien ja asiakassuhteiden arvon yritykselle. Markkinointiosaaminen on tärkeää, sillä sitä tarvitaan yrityksen kaikissa toiminnoissa.

Oppimateriaalit

- Opettajan luentomateriaalit
- Yrityksen asiakasmarkkinointi (Bergström & Leppänen 2015 tai uudempi), saatavilla Haaga-Helian kirjastosta painettuna ja e-kirjana
- Suositeltava tukiteos on Consumer Behavior (Solomon 2015 tai uudempi), saatavilla Haaga-Helian kirjastosta painettuna ja e-kirjana

Opetusmenetelmät ja ohjaus

Tämä opintojakso kuuluu kaikkiin Haaga-Helian tutkintoihin ja opiskelija voi osallistua mille tahansa toteutukselle. Tämä kyseinen toteutus on suunnattu restonomitutkinnon opiskelijoille. Tämä tarkoittaa, että alakohtaisuus on otettu huomioon materiaalien ja harjoitusten sisällöissä.

Tällä toteutuksella opiskelu on pääosin itsenäistä online-kontaktikertojen välillä. Viisi kontaktikertaa Teamsissa ke-iltaisin klo 16.45 - 19.50 elo-marraskuun 2024 aikana, tällöin pääasiassa viedään opittua käytäntöön keskustellen ja harjoituksilla.

Työelämäyhteydet

Hospitality-alan vieraat ja esimerkit, lisäksi tehtävissä sovelletaan opittua valittuihin kohdeyrityksiin.

Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

Ei aikaan ja paikkaan sidottua tenttiä.

Kansainvälisyys

Opinnoissa hyödynnetään kansainvälisiä esimerkkejä.

Toteutuksen valinnaiset oppimistavat

- suoraan näyttöön meneminen ilman W&S-opinnollistamista omalle työpaikalle
- päivätoteutukset opintojaksosta
- monimuotototeutukset opintojaksosta
- virtuaalitoteutukset opintojaksosta

Oppimistehtävät

1. Käsite- ja termitentti, yksilötehtävä
2. Käytäntöön soveltava ryhmätyö asiakasymmärryksestä ja markkinoinnin kilpailukeinoista
3. Tehtävä kestävän kehityksen ja kulttuurien merkityksestä markkinointiin liittyen

Siirry alkuun