Liiketoimintaprosessit (5 op)

Toteutuksen tunnus: ICB001AS2A-3008

Toteutuksen perustiedot


Ajoitus
12.01.2026 - 13.03.2026
Toteutus ei ole vielä alkanut.
Opintopistemäärä
5 op
Toimipiste
Pasilan toimipiste
Opetuskielet
suomi
Paikkoja
30 - 60
Koulutus
TRATI Tradenomi tietojenkäsittely
Opettajat
Anna-Maria Asell
Sari Mattsson
Ryhmät
EVENING
Iltaopetus
BLENDED
Monimuotototeutus
ITB2PAICB1
Tradenomi tietojenkäsittely, monimuoto, 2. lukukausi, Pasila, ICT ja liiketoiminta
ONLINE
Verkkototeutus
IT2PAICB1
Tradenomi tietojenkäsittely, 2. lukukausi, Pasila, ICT ja liiketoiminta, ryhmä 1
Opintojakso
ICB001AS2A

Arviointiasteikko

H-5

Aikataulu

Opintojakso tarkempi aikataulu julkaistaan Moodlen kalenteritoiminnolla. Tarkista aikataulu Moodlesta.

Toteutustavat, näyttö ja opinnollistaminen

Opintojaksolla on saatavilla erilaisia toteutuksia.

Opintojakso on saatavilla lähiopetuksena (Contact) tai verkkototeutuksena. Verkkototeutusmuotoja ovat Online tai Virtual. Online toteutusmuodossa ohjaus ja opetustilaisuudet pidetään Teams tai Zoom ympäristössä paikasta riippumatta. Virtual - toteutusmuodossa mahdolliset ohjaus ja kyselytilaisuudet ovat vapaaehtoisia. Online ja Contact (lähitoteutus) toteutuksilla noudatetaan Haaga-Helian läsnäolokäytäntöjä. Mikäli toteutuksessa lukee Blended, kurssilla on 8 opetuskertaa normaalin 16 opetuskerran sijaan.

Kurssilla on yksilö- ja ryhmätehtäviä. Kurssi suoritetaan oppimistehtäviä tekemällä. Ei tenttiä.

Mikäli jo osaat tämän opintojakson osaamistavoitteet, voit näyttää osaamisesi. Kurssilla on osaamisen näyttäminen tehtävä. Näyttötehtävässä teet raportin, jossa kuvaat missä ja miten olet hankkinut kurssin osaamistavoitteiden mukaista käytännön osaamista. Ennen tehtävän tekemistä sovi näyttötehtävästä toteutuksen opettajan kanssa.
Lisätietoja osaamisen tunnistamisesta: https://www.haaga-helia.fi/fi/osaamisen-tunnistaminen-ja-work-study

Intro

Tiedätkö missä ovat yrityksen näkymättömät tai näkyvät liiketoimintaprosessit ja miksi yritys tarvitsee niitä? Tule tunnistamaan ja mallintamaan liiketoimintaprosesseja, joiden sisältämiä toimintoja ja tehtäviä ohjaavat yrityksen tavoitteet.

Liiketoimintaprosessien tunnistaminen, ymmärtäminen, mallintaminen ja prosessiajattelu ovat keskeisiä taitoja, kun kehitetään ja digitalisoidaan yrityksen liiketoimintaa. Prosessien mallintaminen tehdään standardisoidulla symboliikalla Business Process Model and Notation (BPMN) - tekniikkaa hyödyntäen.

Kurssilla tutustut myös liiketoimintaprosessien käytön etuihin, esim. parantunut asiakastyytyväisyys ja ketteryys reagoida markkinamuutoksiin.

Oppimateriaalit

Opintojakson moodletoteutuksella jaettava materiaali.
Harmon, Paul. 2019. Business Process Change, 4th edition

Opetusmenetelmät ja ohjaus

Online Blended toteutus, Ohjaus ja opetus tapahtuu pääosin Teams ympäristössä ja Moodle-työtilassa (mm. ohjaava materiaali ja tiedostus- ja keskustelualueet). Moodle, avautuu opiskelijoille viimeistään ensimmäisen luennon yhteydessä.

Opintojakso keskittyy liiketoimintaprosesseihin; niiden tunnistamiseen, mallintamiseen, analysointiin, kehittämiseen, ohjaamiseen ja hallintaan.

Keskeisiä aihealueita ovat:
- Liiketoimintatarpeet
- Kehittämisen sykli, jatkuva kehittäminen
- Prosessiajattelu
- Prosessien mallintaminen, BPMN
- Prosessien hallinta, BPM, Prosessien kypsyys
- Mittaaminen ja arviointi
- Standardointi / harmonisointi (Governance)

Lähde: Opinto-opas

Työelämäyhteydet

Alustava: Yrityselämän edustaja kertomassa liiketoimintaprosesseista.

Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

Kurssilla on arvioitavia yksilö - että ryhmätehtäviä.

Kansainvälisyys

Liiketoimintaprosessien kuvaaminen on standardisoitu ja kuvaustapa on kansainvälinen / universaali.

Toteutuksen valinnaiset oppimistavat

Online - toteutus. Opintojaksolta järjestetään myös Blended Contact toteutuksia.

Mikäli jo osaat tämän opintojakson osaamistavoitteet, voit näyttää osaamisesi. Aikaisemman osaamisen tehtävä löytyy Moodlesta. Ilmoittaudu opintojaksolle ja kysy lisää opintojakson opettajalta.

Lisätietoja osaamisen tunnistamisesta: https://www.haaga-helia.fi/fi/osaamisen-tunnistaminen-ja-work-study

Lähde: Opinto-opas

Oppimistehtävät

Opintojaksolla on arvioitavia tehtäviä. Osa tehtävistä on pakollisia ja suoritettava hyväksytyksi opintojakson läpipääsemiseksi. Kurssilla on sekä yksilö- että ryhmätehtäviä.

Tarkemmat ohjeet tehtävistä ja arvioinnista ensimmäisessä tapaamisessa.

Arviointitavat

Yksilö- ja ryhmätehtäviä. Ei tenttiä.

Arviointikriteeri - arvosana 1
Opiskelija
- tunnistaa yleisimmät yrityksistä löytyvät prosessit
- ymmärtää prosessien hallinnan merkityksen
- ymmärtää prosessikehitysprosessin vaiheet
- ymmärtää prosessiajattelun merkityksen tietojärjestelmäkehityksessä
- osaa prosessien mallintamisen perusteet
- tuntee alan termistöä
- osaa toimia vastuullisesti ryhmässä.

Arviointikriteeri - arvosana 3
Opiskelija edellisten lisäksi
- osaa tunnistaa liiketoiminnan ydin- ja tukiprosessit
- osaa rajata ja kuvata kehittämisen kohteen yleisesti käytettyjä menetelmiä hyödyntäen
- ymmärtää prosessien ja mittareiden kehittämisen yhteyden
- osaa mallintaa prosesseja mielekkäitä työkaluja käyttäen
- ymmärtää prosessienhallintasovelluksen toimintaa
- osaa käyttää itsenäisesti valittuja välineitä ja menetelmiä.

Arviointikriteeri - arvosana 5
Opiskelija edellisten lisäksi
- osaa laatia perustellun arvion olemassa olevista prosesseista
- osaa laatia perustellun prosessinkehittämisehdotuksen
- osaa laatia selkeän näkemyksen kehitettävän prosessin asettamista vaatimuksista toiminnanohjausjärjestelmille ja/tai tietojärjestelmille
- osaa ehdottaa mielekkäitä mittareita kehitettäville prosesseille
- osaa perusteet yrityksen prosessikokonaisuuden hallinnasta prosessienhallintasovelluksen avulla.

Siirry alkuun