Organisaation oppiminen ja osaamisen kehittäminen (5 op)

Toteutuksen tunnus: HRL005AS3A-3006

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
02.01.2025 - 21.03.2025
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
24.03.2025 - 16.05.2025
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Toimipiste
Malmin toimipiste
Opetuskielet
suomi
Paikkoja
15 - 45
Koulutus
TRALI Tradenomi liiketalous
Opettajat
Tiina Mehto
Ryhmät
CONTACT
Lähitoteutus
Opintojakso
HRL005AS3A

Arviointiasteikko

H-5

Aikataulu

Opintojakso järjestetään 24.3.-16.5.2025. Opintojakson luennot ovat keskiviikkoisin 11.100-16.45 Malmin kampuksella.

Toteutustavat, näyttö ja opinnollistaminen

Kurssia toteutetaan lähi-, blended- ja virtuaaliopetuksena. Kaikissa toteuttamisvaihtoehdoissa opiskelijat tekevät ryhmässä henkilöstön kehittämissuunnitelman valitsemalleen organisaatiolle. Tämän lisäksi opiskelijat suunnittelevat omaan organisaatioonsa osaamisen kehittämisohjelman mittareineen.

Kurssin voi suorittaa myös aiemmin hankitun osaamisen tunnustamisella (ahot) tai opinnollistamalla (work & study). Ahotoida voi, jos omaa riittävän kokemuksen kurssin aihealueista. Opinnollistaa voi, jos omat työtehtävät sallivat kurssin aihealueiden omaksumisen työtehtävissä. Olethan yhteydessä kurssin vastuuopettajiin, jos sinua kiinnostaa ahotointi tai opinnollistaminen.

Intro

Tule oppimaan, miten osaamisen johtamisella kehitetään organisaation kilpailukykyä. Opit suunnittelemaan osaamisen kehittämisohjelman mittareineen ja tekemään henkilöstön kehittämissuunnitelman. Kurssi sopii henkilöstöjohtamisen tai -kehittämisen parissa työskenteleville tai tuleville HR-ammattilaisille.

Oppimateriaalit

Oppimateriaalit
- Eklund, A. 2021. Osaamiskartta: osaamisen kehittäminen työelämässä. J-Impact Oy.
- Kallonen, T. & Kuhmonen, A. 2021. Jatkuva oppiminen: työelämän tärkein taito. Kauppakamari.
- Otala, L. & Meklin, S. 2021. Ketterä oppiminen 2: strategiasta käytäntöön. Kauppakamari.
- Lisäksi muut opettajan Moodlessa ilmoittamat materiaalit

Opetusmenetelmät ja ohjaus

Organisaation oppiminen ja osaamisen kehittäminen CONTACT opintojakso on kahdeksan viikon opintojakso 24.3.-16.5.2025, jossa edellytetään läsnäoloa opintojaksoon liittyvillä päiväluennoilla keskiviikkoisin klo 11-16.45.

Opintojaksolla on ennakkotehtävä, joka tulee tehdä ma 24.3.2025 klo 18.00 mennessä, jotta opiskelupaikan voi ottaa vastaan.
Moodle aukeaa ennakkotehtävien osalta viimeistään to 13.3.2025 mennessä.

Opintojaksolla on yksilötehtäviä ja ryhmätehtäviä ja opiskelijalta odotetaan aktiivista osallistumista luennoille.

Opintojakson aikana tehdään konkreettinen toimeksianto yritysyhteistyössä.

Työelämäyhteydet

Opintojaksolla tehdään henkilöstön kehittämisen suunnitelma valittuun organisaatioon sekä konkreettinen toimeksianto yritysyhteistyössä.

Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

Opintojaksolla ei ole tenttiä.

Kansainvälisyys

Kansainvälisyys huomioidaan oppimateriaaleissa.

Toteutuksen valinnaiset oppimistavat

Opintojakso on mahdollista suorittaa päivätoteutuksena, monimuotototeutuksena tai opinnollistamisena (Work & Study) työssäoppien tai aikaisemman osaamisen näyttämällä (ahotointi).

Oppimistehtävät

Ennakkotehtävä (hyväksytty/hylätty), joka tulee tehdä ma 24.3.2025 klo 18.00 mennessä, jotta opiskelupaikan voi ottaa vastaan.
Oppimistehtävät kuvataan arviointikriteereineen Moodlessa.

Arviointitavat

Ennakkotehtävä, jonka palautus ma 24.3.2025 klo 18.00: Hyväksytty / Hylätty
Tämä on edellytyksenä opintojaksolle osallistumiselle.

Oppimistehtävät kuvataan arviointikriteereineen Moodlessa.

Go back to top of page