Organisaation ja toiminnan kehittäminen (5 op)

Toteutuksen tunnus: HRL004AS3A-3013

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
03.06.2024 - 18.10.2024
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
21.10.2024 - 13.12.2024
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Toimipiste
Pasilan toimipiste
Opetuskielet
suomi
Paikkoja
30 - 100
Koulutus
TRALI Tradenomi liiketalous
Opettajat
Marjo Pääkkö
Ryhmät
TRB4HEHRL1
Tradenomi liiketalous, 4. lukukausi, monimuoto, Helsinki, HR ja johtaminen, ryhmä 1
EVENING
Iltaopetus
VIRTUAL
Virtuaalitoteutus
INSTRUCTED
Ohjattu virtuaalitoteutus
TRB4HEHRL2
Tradenomi liiketalous, 4. lukukausi, monimuoto, Helsinki, HR ja johtaminen, ryhmä 2
Opintojakso
HRL004AS3A

Arviointiasteikko

H-5

Aikataulu

Tarkempi aikataulu julkaistaan lukkarikoneessa ja Moodlessa.

Toteutustavat, näyttö ja opinnollistaminen

Kurssia toteutetaan lähi-, blended- ja virtuaaliopetuksena. Molemmissa toteuttamisvaihtoehdoissa opiskelijat tekevät ryhmässä laajan kehittämissuunnitelman valitsemalleen organisaatiolle. Tämän lisäksi opiskelijat tekevät koko kurssin ajan oppimispäiväkirjaa liittyen kurssin aihealueisiin.

Kurssin voi suorittaa myös aiemmin hankitun osaamisen tunnustamisella (ahot) tai opinnollistamalla (work & study). Ahotoida voi, jos omaa riittävän kokemuksen kurssin aihealueista. Opinnollistaa voi, jos omat työtehtävät sallivat kurssin aihealueiden omaksumisen työtehtävissä. Olethan yhteydessä kurssin vastuuopettajiin, jos sinua kiinnostaa ahotointi tai opinnollistaminen.

Intro

Organisaatioiden täytyy vastata toimintaympäristöissä tapahtuviin muutoksiin. Kurssilla opit selittämään, millaisia kokemuksia toiminnan kehittämiseen ja organisaatiomuutoksiin liittyy. Opit, mitä kannattaa ottaa huomioon organisaatiomuutoksia suunniteltaessa ja eteenpäin vietäessä. Laajoissa tehtävissä opit soveltamaan erilaisia kehittämismenetelmiä. Kurssi sopii opiskelijoille, joita kiinnostaa tai jotka työskentelevät toiminnan kehittämisen ja organisaatiomuutosten parissa.

Opetusmenetelmät ja ohjaus

Virtuaalikurssi, joka suoritetaan itsenäisesti Moodlessa. Kurssiin sisältyy sekä itsenäisesti että ryhmässä tehtäviä oppimistehtäviä. Myös ryhmätehtävä on mahdollista suorittaa virtuaalisesti eli kasvokkain tapaamisia ei edellytetä ryhmätyön suorittamiseksi.

Työelämäyhteydet

Case-esimerkit yrityksistä.

Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

Kurssilla ei ole tenttiä.

Oppimistehtävät

Ennakkotehtävä tulee palauttaa ensimmäisen viikon aikana kurssipaikan varmistamiseksi. Palauttamatta jättäminen johtaa opiskelupaikan menettämiseen seuraavana jonossa olevalle.

Lisäksi kurssin aikana tehdään itsenäinen oppimistehtävä sekä ryhmätyö. Tarkemmat ohjeet oppimistehtäviin julkaistaan Moodlessa.

Arviointitavat

Kurssi arvioidaan asteikolla 0-5.

Siirry alkuun