Talouden prosessit ja palvelumuotoilu (5op)

Toteutuksen tunnus: ECO004AS2A-3027

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
02.06.2025 - 17.10.2025
Ilmoittautuminen toteutukselle on käynnissä.
Ajoitus
20.10.2025 - 12.12.2025
Toteutus ei ole vielä alkanut.
Opintopistemäärä
5 op
Toimipiste
Pasilan toimipiste
Opetuskielet
suomi
Paikkoja
15 - 45
Koulutus
TRALI Tradenomi liiketalous
Opettajat
Nina Wildeboer
Ryhmät
CONTACT
Lähitoteutus
TR4HEECO1
Tradenomi liiketalous, 4. lukukausi, Helsinki, talous ja rahoitus, ryhmä 1
Opintojakso
ECO004AS2A

Arviointiasteikko

H-5

Aikataulu

Lukujärjestyksen mukaisesti. Ensimmäisellä tunnilla käydään yksityiskohtaisempi aikataulu läpi. Se löytyy myös opintojakson Moodlesta.

Toteutustavat, näyttö ja opinnollistaminen

1) Opintojakson toteutustavat: contact, online, blended, virtual

2) Mikäli jo osaat tämän opintojakson osaamistavoitteet, voit näyttää osaamisesi. Kysy lisää opintojakson opettajalta. Lisätietoja osaamisen tunnistamisesta: https://www.haaga-helia.fi/fi/osaamisen-tunnistaminen-ja-work-study

Intro

Taloushallinto on palvelu, jota tarjotaan joko yrityksen sisäisille tai ulkoisille asiakkaille. Yhä useampi taloushallinnon palvelu tarjotaan sähköisesti ja reaaliaikaisesti, jolloin palvelun pitäisi olla mahdollisimman asiakaslähtöistä ja sujuvaa, mutta myös kustannustehokasta. Yhtenäiset toimintamallit eli prosessit ovat tärkeä osa toimintaa. Tällä kurssilla opit tunnistamaan, kuvaamaan ja kehittämään talouden prosesseja. Tulet ymmärtämään prosessien ja datan merkityksen liiketoiminnan ja raportoinnin sekä vastuullisuuden kehittämisessä. Palvelumuotoilun työkaluilla prosessit ja palvelut vastaavat myös asiakkaan tarpeeseen.

Oppimateriaalit

Kaarlejärvi & Salminen: Älykäs taloushallinto
Muu opettajan osoittama materiaali

Opetusmenetelmät ja ohjaus

Lähiopetusta kurssin aikataulun mukaisesti viikottaisilla oppimisteema-alueilla. Kurssilla tehdään ryhmätöitä ja itsenäisesti tehtäviä palautettavia tehtäviä mm SAP oppimistehtäviä.

Työelämäyhteydet

Opintojaksolla kehitetään tulevaisuuden työelämätaitoja ja laajennetaan tietoa sekä osaamista talouden substanssiosaamisen ulkopuolelle, pohditaan asiakokonaisuuksia prosessien näkökulmasta. Opintojaksolla tehdään työelämälähtöisiä harjoitustöitä.

Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

Kurssilla ei ole erillistä tenttiä, vaan se suoritetaan monien oppimistehtävien ja moodletenttejä tekemällä.

Kansainvälisyys

Kurssilla opitut asiat toimivat sekä Suomessa että kansainvälisesti.

Toteutuksen valinnaiset oppimistavat

Mikäli omaat kurssikuvauksen mukaiset osaamiset ja sinulla on näistä käytännön kokemusta, ole yhteydessä kurssin opettajaan ennen kurssia tai kurssin alussa AHOT-menettelyä varten (AHOT =aikaisemmin hankitun osaamisen tunnistaminen).

Oppimistehtävät

Opintojaksolla tehdään useita oppimistehtäviä itsenäisesti ja ryhmissä mm myyntilaskutusprosessin mallintaminen prosessikaavioksi MS Vision avulla, tehdään useita SAP ERP prosessiharjoituksia, reflektointeja ja prosessianalyyseja sekä mahdollisesti muutamia Moodletenttejä.

Arviointitavat

Kurssin arviointi perustuu oppimistehtäviin, mahdollisiin Moodletentteihin ja projekteihin. Tämä käydään kurssin alussa läpi.

Siirry alkuun