Yritykset, kuluttajat ja yhteiskunta (5 op)

Toteutuksen tunnus: ECO001TR1A-3087

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
01.08.2024 - 31.05.2025
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
19.08.2024 - 31.07.2025
Toteutus on käynnissä.
Opintopistemäärä
5 op
Toimipiste
Pasilan toimipiste
Opetuskielet
suomi
Paikkoja
1 - 250
Koulutus
TRALI Tradenomi liiketalous
Opettajat
Jari Kaari
Ryhmät
DEMO
Näyttö
Opintojakso
ECO001TR1A

Arviointiasteikko

H-5

Toteutustavat, näyttö ja opinnollistaminen

Jos jo osaat tämän opintojakson osaamistavoitteet, voit näyttää osaamisesi. Teet näyttösi omalla DEMO-toteutuksella, jolle ilmoittaudut PEPISSÄ.

Näytössä osoitat osaamisesi valvotussa tentissä. Tentissä tulee osata soveltaa taloustieteen keskeisiä käsitteitä, ymmärtää erilaisten talouspoliittisten toimenpiteiden vaikutuksia sekä arvioida talouskasvun yhteiskunnallisia seurauksia. Tarkemmat ohjeet löydät DEMO-toteutuksen Moodlesta.

Lisätietoja osaamisen tunnistamisesta: https://www.haaga-helia.fi/fi/osaamisentunnistaminen-ja-work-study

Intro

Oletko miettinyt, miten talous toimii? Miksi on esimerkiksi työttömyyttä, inflaatiota ja talouskasvua? Tällä opintojaksolla saat hyvän käsityksen talouden toimintaperiaatteista sekä yritysten, kuluttajien ja julkisen sektorin roolista yhteiskunnan hyvinvoinnin rakentajana.

Oppimateriaalit

Talous-verkkokirja soveltuvin osin
vapaasti saatavilla osoitteessa: www.core-econ.org
sekä muu opintojaksolla jaettava materiaali

Opetusmenetelmät ja ohjaus

Tämä on näyttö- eli DEMO-toteutus opiskelijoille, jotka jo osaavat opintojaksolla opittavat tiedot ja taidot. Opintojaksolla ei ole opetusta tai tapaamisia.

Toteutuksen valinnaiset oppimistavat

Näyttötoteutus. Opintojaksolla ei ole opetusta tai tapaamisia.

Siirry alkuun