Ideointi ja innovaatiot (2 op)
Toteutuksen tunnus: DIG017AS2A-3001
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 01.01.2022
- Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
- 23.10.2023 - 15.12.2023
- Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 2 op
- Toimipiste
- Pasilan toimipiste
- Opetuskielet
- suomi
- Paikkoja
- 15 - 60
- Koulutus
- AVO Avoin ammattikorkeakoulu
- Opettajat
- Heikki Hietala
- Ryhmät
-
BLENDEDMonimuotototeutus
-
ONLINEVerkkototeutus
- Opintojakso
- DIG017AS2A
Arviointiasteikko
H-5
Aikataulu
Kurssi suoritetaan kahdeksan viikon jakson aikana.Tapaamisia verkossa on neljänä maanantaina 23.10., 6.11., 27.11. ja 4.12. klo 14-16.45. Tapaamiset ovat vapaaehtoisia.
Toteutustavat, näyttö ja opinnollistaminen
Tämä on täysin virtuaalinen kurssi, jonka opiskelija suorittaa itsenäisesti maksimissaan kahdeksan viikon aikana.
Intro
Arkipäivässä tapahtuva ideointi ja innovointi saattavat piristää työelämää ja harrastuksia. Ideoinnissa olennaista on opetella irti totutuista ajatusmalleista ja antaa ajatuksen lentää. Kun ajatuksia on kertynyt riittävästi, niitä on kätevää jatkokäsitellä ja työstää ideoita kohti aitoa innovaatiota, josta voi olla iloa ja hyötyä arjessa.
Oppimateriaalit
Oppimateriaali on Moodlessa.
Opetusmenetelmät ja ohjaus
Kurssin materiaalit ovat Moodlessa, ja oman työskentelyn lisäksi kurssiin kuuluu 3-4 tapaamista verkossa.
Työelämäyhteydet
Tällä kurssilla ei ole suoria työelämäyhteyksiä, mutta kurssilla käsitellyt työkalut ovat hyödyllisiä kaikessa työelämässä.
Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet
Kurssilla ei ole tenttiä. Arviointi perustuu Moodle-tehtäviin.
Kansainvälisyys
Tämän kurssin asiat ovat sovellettavissa kansainvälisissäkin tehtävissä.
Toteutuksen valinnaiset oppimistavat
Kurssilla voi kirjoittaa myös 6-10 sivun esseen, jos opiskelija haluaa läpäistä kurssin aiempaa ideointi- ja innovointitaitoaan sekä aiempia innoivointiporojekteja kuvailemalla.
Oppimistehtävät
Oppimistehtävät ilmenevät Moodlesta.
Arviointitavat
1 - opiskelija tunnistaa muutaman ideointimenetelmän ja osaa kuvailla niiden käyttöä. Hän pystyy tuottamaan pari ideaa valitsemallaan menetelmällä.
3 - opiskelija osaa soveltaa ideointimenetelmiä ideointitarvetta vastaavasti. Hän pystyy tuottamaan ja arvioimana ideoita opetetuilla menetelmillä.
5 - opiskelija osaa kattavasti käyttää useita innovointi- ja ideointimenetelmiä. Hän pystyy tuottamaan runsaasti ideoita ja valitsemaan niistä parhaat jatkokehitykseen käytttämällä siihen tarkoitettuja työkaluja.