Digitaalisen palvelun käyttäjäkokemus (5op)

Toteutuksen tunnus: DIG006AS2A-3004

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
02.01.2023 - 24.03.2023
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
27.03.2023 - 19.05.2023
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Toimipiste
Pasilan toimipiste
Opetuskielet
suomi
Paikkoja
15 - 40
Koulutus
TRATI Tradenomi tietojenkäsittely
Opettajat
Elina Ulpovaara
Ryhmät
VIRTUAL
Virtuaalitoteutus
ITB3PADIG1
Tradenomi tietojenkäsittely, monimuoto, 3. lukukausi, Pasila, Digitaaliset palvelut
IT3PADIG1
Tradenomi tietojenkäsittely, 3. lukukausi, Pasila, Digitaaliset palvelut, ryhmä 1
Opintojakso
DIG006AS2A

Arviointiasteikko

H-5

Toteutustavat, näyttö ja opinnollistaminen

Opintojaksosta on tarjolla VIRTUAL INSTRUCTED -toteutuksia.

Voit suorittaa opintojakson näyttämällä tai opinnollistamalla vaikka opintojaksosta ei olisi DEMO tai WORKSTUDY -toteutuksia. Lisätietoja osaamisen tunnistamisesta Haaga-Helian verkkosivulla: https://www.haaga-helia.fi/fi/osaamisen-tunnistaminen-ja-work-study.

Mikäli jo osaat tämän opintojakson osaamistavoitteet, voit näyttää osaamisesi. Keskustele näytön suorittamisesta opettajan kanssa toteutuksen ensimmäisen viikon aikana. Näytön tarkoitus on osoittaa aikaisempi osaaminen esimerkiksi esittelemällä käyttäjäkokemuksen parissa tehdyt projektit. Tarkemmat ohjeet näyttöön saat opettajalta.

Intro

Tällä opintojaksolla opit kehittämään parempia digitaalisia palveluita tuomalla käyttäjän äänen mukaan palvelukehitykseen. Tuotteen tai palvelun käyttäjälle syntyvä positiivinen kokemus on liiketoiminnan yksi tärkeimmistä menestystekijöistä. Hyvä käyttäjäkokemus innostaa ja sitouttaa palvelun käyttöön. Käytännönläheisissä harjoituksissa keräät ja analysoit käyttäjätietoa ja hyödynnät sitä suunnittelutyössä myönteisten käyttäjäkokemusten mahdollistamiseksi. Samalla opit kohtaamaan käyttäjiä ja olemaan vuorovaikutuksessa heidän kanssaan.

Opetusmenetelmät ja ohjaus

Opintojakso on virtuaalinen (VIR). Opintojaksolla työskennellään tiimeissä.

Opintojaksoilla on ensimmäisellä viikolla keskiviikkona 29.3 ja torstaina 30.3. n. 1,5 h mittaiset aloitustunnit kolmeen eri kelloaikaan: klo 15.00, klo 17.00 ja klo 19.00 (ZOOM). Tällöin muodostetaan tiimit.

Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

Opintojakso suoritetaan harjoitustehtävillä. Opintojaksolla ei ole tenttiä.

Arviointitavat

Opintojakso suoritetaan harjoitustehtävillä.

Siirry alkuun