Kriisiviestintä (5 op)

Toteutuksen tunnus: COM006AS3A-3003

Toteutuksen perustiedot


Ajoitus
23.03.2026 - 15.05.2026
Toteutus ei ole vielä alkanut.
Opintopistemäärä
5 op
Toimipiste
Pasilan toimipiste
Opetuskielet
suomi
Paikkoja
15 - 100
Koulutus
TRALI Tradenomi liiketalous
Opettajat
Mirka Sunimento
Tiina Leppäniemi
Ryhmät
TRB4HEMAR
Tradenomi liiketalous, 4. lukukausi, monimuoto, Helsinki, Markkinointi ja viestintä
TR4HECOM
Tradenomi liiketalous, 4. lukukausi, Helsinki, markkinointi ja viestintä
VIRTUAL
Virtuaalitoteutus
INSTRUCTED
Ohjattu virtuaalitoteutus
Opintojakso
COM006AS3A

Arviointiasteikko

H-5

Toteutustavat, näyttö ja opinnollistaminen

Opintojakson toteutusmuodot Virtual, näyttö ja opinnollistaminen.

Mikäli jo osaat tämän opintojakson osaamistavoitteet, voit näyttää osaamisesi. Opinnollistaminen on hyvä vaihtoehto, mikäli olet lähiaikoina kerryttämässä tavoitteet täyttävää osaamistasi. Lisätietoa on Moodlessa sivustolla Markkinointi ja viestintä: näytöt ja opinnollistaminen (kurssiavain näyttö) on lisätietoja https://hhmoodle.haaga-helia.fi/course/view.php?id=32573. Osaamista ohjaavan opettajan nimen löydät https://www.haaga-helia.fi/fi/ohjaus-ja-hyvinvointi/osaamista-ohjaava-opettaja.

Näyttöön sisältyy tentti sekä kriisiviestinnän peruskäsitteiden ja prosessien että niiden soveltamiseen liittyvä kriisiviestintäsuunnitelma, joilla osoitat osaamisesi opintojakson tavoitteiden mukaisesti.
Lisätietoja osaamisen tunnistamisesta: https://www.haaga-helia.fi/fi/osaamisen-tunnistaminen-ja-work-study.

Intro

Kriisiviestinnän osaamiselle on tarvetta enemmän kuin koskaan. Maine on arvokasta pääomaa, jonka vaalimisessa kriisiviestintä on tärkeä työkalu.

Viestinnän ammattilaisilta tilanne edellyttää uudenlaista osaamista – on kyettävä ennakoimaan, valmistautumaan, reagoimaan ja toimimaan tehokkaasti ennen kriisiä, kriisin aikana ja sen jälkeen.

Tule päivittämään osaamistasi joko itsenäisesti oppimalla tai tiimeissä. Kurssin rakenne on looginen ja oppiminen tapahtuu osissa: jokaisen teoriaosuuden jälkeen opittua sovelletaan analysoimalla ajankohtaista kriisiä tai valittua organisaatiota tai vaihtoehtoisesta suorittamalla kyseisen moduulin lopputentti.

Lopuksi pääset testaamaan opittua laatimalla kriisiviestintäsuunnitelman tai kriisisimulaatioharjoituksessa.

Siirry alkuun