Matematiikan valmentavat opinnot (3 op)

Toteutuksen tunnus: ANA002HH1A-3052

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
12.08.2024 - 18.10.2024
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
21.10.2024 - 13.12.2024
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
3 op
Toimipiste
Malmin toimipiste
Opetuskielet
suomi
Paikkoja
15 - 45
Koulutus
TRALI Tradenomi liiketalous
Opettajat
Sari Ruotsalainen
Ryhmät
CONTACT
Lähitoteutus
TR1MA3
Tradenomi liiketalous,1. lukukausi, Malmi, ryhmä 3
TR1MA2
Tradenomi liiketalous,1. lukukausi, Malmi, ryhmä 2
TR1MA1
Tradenomi liiketalous, 1. lukukausi, Malmi, ryhmä 1
Opintojakso
ANA002HH1A

Arviointiasteikko

H-5

Aikataulu

Opintojakson teemat ovat jaksotettuna seitsemälle viikolle. Viimeisellä viikolla on tentti niille, jotka eivät ole suorittaneet opintojakso tehtävillä.

Opintojaksojen contact-, online- ja blended-toteutuksilla edellytämme läsnäoloa lukujärjestykseen merkityillä opetuskerroilla. Jos olet poissa opetuskerroilta yli 50 %, opintojakso hylätään.

Toteutustavat, näyttö ja opinnollistaminen

Contact, virtual, online, blended

Tätä opintojaksoa ei voi suorittaa näytön eikä opinnollistamisen avulla.

Intro

Vahvistat prosenttilaskutaitojasi työelämässä vaadittavalla tasolle. Opit helpot ja nopeat laskutavat sekä näppärät Excel-taidot niiden suorittamiseen. Huomaat kuinka helppoa prosenttilasku voikaan olla! Yhtälöiden ratkaisukin on helppoa, kun ymmärrät mistä on kyse. Saat erinomaiset pohjataidot opinnoillesi mille tahansa alalle suuntaudutkaan. Tämän opintojakson jälkeen et epäröi tarttua matemaattisiin haasteisiin.

Oppimateriaalit

Saaranen, P., Kolttola, E. & Pösö, J. 2022 (tai 2016 tai uudempi). Liike-elämän matematiikka. Edita. Helsinki.

Moodlen materiaalit.

Opetusmenetelmät ja ohjaus

Lähiopetus ja itsenäinen työskentely. Lisätukena matematiikan pajat Teamsissä.

Opintojaksojen contact-, online- ja blended-toteutuksilla edellytämme läsnäoloa lukujärjestykseen merkityillä opetuskerroilla. Jos olet poissa opetuskerroilta yli 50 %, opintojakso hylätään.

Työelämäyhteydet

Esimerkit ja tehtävät ovat liike-elämän arjesta.

Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

Opintojakson lopputentti on toteutuksen viimeisellä viikolla.
Opintojakson voi suorittaa myös viikoittaisilla tehtävillä, jolloin lopputenttiin ei tarvitse osallistua.
Uusintatentit järjestetään Examissa.

Toteutuksen valinnaiset oppimistavat

Virtuaalitoteutus ja online-toteutus.

Oppimistehtävät

Virtuaaliset oppimistehtävät, tuntiharjoitukset ja -esimerkit. Lopputentti.

Arviointitavat

Arviointi: Hyväksytty/ Hylätty

Opintojakson arviointi perustuu viikoittaisiin harjoitustehtäviin ja tenttiin,

Opintojaksojen contact-, online- ja blended-toteutuksilla edellytämme läsnäoloa lukujärjestykseen merkityillä opetuskerroilla. Jos olet poissa opetuskerroilta yli 50 %, opintojakso hylätään.

Siirry alkuun