Svenska för arbetslivet (5 op)

Toteutuksen tunnus: SWE001HH1A-3030

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
02.01.2023 - 13.01.2023
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
16.01.2023 - 17.03.2023
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Toimipiste
Pasilan toimipiste
Opetuskielet
suomi
Paikkoja
15 - 40
Koulutus
TRALI Tradenomi liiketalous
Opettajat
Antti Oksanen
Ryhmät
TRB3HEENT
Tradenomi liiketalous, 3. lukukausi, monimuoto, Helsinki, yrittäjyys
EVENING
Iltaopetus
TRB3HEECO2
Tradenomi liiketalous, 3. lukukausi, monimuoto, Helsinki, talous ja rahoitus, ryhmä 2
TRB3HEECO1
Tradenomi liiketalous, 3. lukukausi, monimuoto, Helsinki, talous ja rahoitus, ryhmä 1
TRB3HESER
Tradenomi liiketalous, 3. lukukausi, monimuoto, Helsinki, palvelujen ja liiketoiminnan kehittäminen
TRB3HEHRL1
Tradenomi liiketalous, 3. lukukausi, monimuoto, Helsinki, HR ja johtaminen, ryhmä 1
ONLINE
Verkkototeutus
Opintojakso
SWE001HH1A

Arviointiasteikko

H-5

Aikataulu

Svenska för arbteslivet, SWE001HH1A-3030

Opetus Teamsissä etänä

Teema/Sisältö

v.3 Teams kurspresentation
text: Dina trivselfaktorer på jobbet; muntliga övningar, Karriär och
arbete, s.32, 37, + platsannons + anställningsintervju muntligt, övning
Kirjoitatte tehtävän 1 työnhaku ja teette suullisesti parin kanssa tehtävän 2 ja tästä video Moodleen. Palautuspäivä molemmille tehtäville viimeistään 25.1.

.
v.5 Teams Företag och dess verksamhet s.48, 51, 181-184, skriftlig övning (FP) presentera företaget IKEA + muntlig övning FP + text Assa Abloy
Tee video Moodleen, jossa kerrot jostain suomalaisesta yrityksestä (yrityksen nimi, toimiala, keskeiset tuotteet tai palvelut, kohderyhmä, liikevaihto, tulos, toimitusjohtajan nimi, työntekijöiden lukumäärä jne.)
Palautuspäivä yritysvideolle viimeistään 8.2.

.
v.7 Teams text: Berättelser har mer kraft än faktapunkter + muntliga övningar
text: Varumärket Zlatan mot nya höjder + muntliga övningar
Teette parin kanssa köp-och sälj videon Moodleen, kesto yli 2 minuuttia; Kirjoitatte sähköpostiviestejä 2 kappaletta parinne kanssa. Palautuspäivä molemmille tehtäville 1.3.
.
v.10 Teams
repetitionsövning + text Försäljningsexpert om Stockmann

Kirjallinen koe.
1. Teksti; ruotsinkielinen teksti, jonka ymmärtämistä testataan
2. Yritysesittely
3. Sähköpostiviesti
4. Kirjoitelma; pari valinnaista aihetta; pituus vähintään 100 sanaa

Toteutustavat, näyttö ja opinnollistaminen

CONTACT / CONTACT BLENDED
ONLINE / ONLINE BLENDED
VIRTUAL / VIRTUAL INSTRUCTED /VIRTUAL NONSTOP
DEMO

Toteutustapojen kuvaukset löytyvät Haaga-Helian verkkosivulta: https://www.haaga-helia.fi/fi/toteutustavat

Voit suorittaa opintojakson näyttämällä tai opinnollistamalla vaikka opintojaksosta ei olisi DEMO tai WORKSTUDY -toteutuksia. Lisätietoja osaamisen tunnistamisesta Haaga-Helian verkkosivulla: https://www.haaga-helia.fi/fi/osaamisen-tunnistaminen-ja-work-study

Svenska för arbetslivet -opintojakson näytössä suoritat ensin kirjallisen kokeen Haaga-Helian sähköisessä tenttijärjestelmä Examissa. Kokeessa osoitat osaavasi viestiä ruotsin kielellä kirjallisesti hyödyntämällä oman alasi keskeisiä käsitteitä ja fraaseja. Kun kirjallinen Exam-koe on hyväksytty, ilmoittaudut suulliseen näyttökeskusteluun, joka järjestetään Zoomissa.Tarkemmat ilmoittautumisohjeet näytön kirjalliseen ja suulliseen kokeeseen löydät DEMO-toteutuksen Moodlesta.

Intro

Tule kehittämään ruotsin suullisia ja kirjallisia viestintätaitojasi! Tällä opintojaksolla sinulle tulevat tutuksi pohjoismaiset työelämäkäytänteet. Opintojaksolla osallistut keskusteluihin, teet esityksiä ja laadit lyhyitä tekstejä omaan alaasi liittyen. Aktiivisen osallistumisen ansiosta rohkaistut puhumaan ruotsia ja pystyt seuraamaan omaa alaasi ruotsiksi. Hyväksytyllä suorituksella saat myös suorituksen valtionhallinnon kielitutkintoa vastaavista ruotsin opinnoista (virkamiesruotsi). Att studera svenska är coolt!

Oppimateriaalit

Moodlessa julkaistava materiaali sekä tukena oppikirja Gå med Vinst! Kirja on aika kallis ja riittää, jos lainaatte sen koulun kirjastosta ja katsotte mitä siellä on. Pelkällä kurssimateriaalillakin pärjää oikein hyvin.

Opetusmenetelmät ja ohjaus

Online eli etäopetus Teamsissä.

Työelämäyhteydet

Kurssin aiheet ovat sinänsa jo kovin työelämää käsitteleviä.

Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

Kirjallinen lopputentti viikko 10, 8.3 keskiviikkona tunnilla Teamsissä ja Moodlessa.
Uusintatentit Examissa kurssin tentin jälkeen.

Kansainvälisyys

Ruotsin kielellä toimiminen on jo sinänsä Pohjoismaihin ja erityisesti Ruotsiin orientoitunutta. Myös Suomessa on ruotsin kielelle käyttöä Pohjoismaisissa yhteyksissä.

Toteutuksen valinnaiset oppimistavat

Näyttökoe, mikäli osaat jo valmiiksi kurssin vaatimuksia vastaavat tiedot ja taidot.

Oppimistehtävät

1. työnhaku, kirjoitatte kurssin työpaikkailmoitukseen hakukirjeen, pituus vähintään 100 sanaa, yksilötehtävä; ohjeistus: kerrotte, että opiskelette Haaga-Heliassa, mihin te olette erikoistuneet Haaga-Heliassa (kuten myynti, markkinointi, rahoitus, HR tai IT), mitä te osaatte tehdä, millaisessa töissä olet viimeksi ollut ja millaisia mahdollisuuksia näet tässä työssä urallesi ja miten haluat kehittyä tässä työssä.
2. suullinen työhaastattelu ruotsiksi, kaksi opiskelijaa tekevät yhdessä vuoropuhelun, kesto yli 2 minuuttia video Moodleen, palautuspäivä tehtävät 1 ja 2, 25.1.
3. suullinen yritysesittely suomalaisesta yrityksestä, video Moodleen, kesto n.1,5 minuuttia, yksilötehtävä; (yrityksen nimi, toimiala, keskeiset tuotteet tai palvelut, liikevaihto, tulos, toimitusjohtajan nimi, työntekijöiden lukumäärä jne.) Palautuspäivä 8.2.
4. teette parin kanssa suullisen köp-och sälj videon Moodleen, kesto yli 2 minuuttia; ohjeistus: keskustelette tuotteesta, sen ominaisuuksista, hinnasta ja maksamisesta; tärkeää on saada kauppa päätökseen
5. sähköpostiviestien kirjoittaminen, paritehtävä, molemmat kirjoittavat kaksi
sähköpostiviestiä toisilleen esim. ehdotat myyntitapaamista ostajan kanssa, paikka, päivä, kellonaika (keksi myös tuote tai palvelu); vastaus miten tapaaminen voisi onnistua ja keitä muita firmasta tulee tilaisuuteen; vastaus siihen: joo mielellään kaikki mukaan ja millaisen kampanjan olette aikoneet toteuttaa, viimeinen vastaus oikein hyvä meitä tulee kolme henkeä ja me odotamme innolla uusien tuotteiden tuomista markkinoille) Palautuspäivä tehtäville 4 ja 5 1.3.

Arviointitavat

Etätehtävät pitää kaikki olla tehtynä hyväksytysti samoin kurssin kirjallinen tentti.

Siirry alkuun