•   Myynti ja markkinointi 2 SAL2LP202-3010 17.01.2022-20.05.2022  5   (LP4TH, ...) +-
    Osaamistavoitteet
    B to B -myynti
    asiakkaan kohtaaminen ja neuvottelutaidot
    asiakkaan ostokäyttäytyminen
    asiakaskokemus
    monikanavaosaaminen
    markkinointi ja brändien kehittäminen ja
    johtaminen sekä viestintä.
    Sisältö
    Myynnin ja markkinoinnin prosessit
    Asiakkaan kohtaaminen ja neuvottelutaidot
    Asiakkuudet, monikanavaosaaminen, kannattavuus
    Asiakkaan ostokäyttäytyminen ja asiakaskokemus
    Brändien kehittäminen ja johtaminen
    Markkinointiviestintä
    Myyntityö ja markkinointi verkossa
    Myynnin ja markkinoinnin tavoitteet, budjetointi ja seuranta
    Myynnin ja markkinoinnin analyysit ja työkalut
    Arviointikriteerit
    Arviointikriteeri - arvosana 1
    Opiskelija tuntee joitakin myynnin ja markkinoinnin keskeiset käsitteitä ja prosesseja. Opiskelija tunnistaa asiakkaan ostokäyttäytymiseen ja asiakaskokemukseen vaikuttavia tekijöitä vähäisessä määrin. Hän osaa nimetä joitakin asiakasryhmiä ja hyödyntää eri markkinointikanavia ohjatusti.

    Opiskelijalla on peruskäsitys brändin kehittämisen ja markkinointiviestinnän merkityksestä kysynnän luomisessa. Hän osaa jonkin verran kuvailla verkossa tapahtuvaa myyntiä ja markkinointia. Opiskelija osaa asettaa myynnille ja markkinoinnille tavoitteita ohjatusti ja seurata toimenpiteiden onnistumista annettujen mittareiden avulla. Hän tunnistaa joitakin myyntiin ja markkinointiin liittyviä perusanalyyseja ja –työkaluja.

    Opiskelija osallistuu melko passiivisesti ryhmän työskentelyyn ja luovaan prosessiin ja tarvitsee tukea muilta.
    Arviointikriteeri - arvosana 3
    Opiskelija tuntee myynnin ja markkinoinnin keskeiset käsitteet ja prosessit melko hyvin. Opiskelija tunnistaa joitakin asiakkaan ostokäyttäytymiseen ja asiakaskokemukseen vaikuttavia tekijöitä. Hän osaa nimetä erilaisia asiakkuuksia ja jossain määrin hyödyntää eri markkinointikanavia kohderyhmä ja kannattavuus huomioiden.

    Opiskelija ymmärtää brändin kehittämisen ja markkinointiviestinnän merkityksen kysynnän luomisessa ja imagon rakentamisessa melko hyvin. Hänellä on verrattain hyvä käsitys verkossa tapahtuvasta myynnistä ja markkinoinnista. Opiskelija osaa asettaa myynnille ja markkinoinnille melko täsmällisiä, relevantteja tavoitteita ja seurata toimenpiteiden onnistumista annettujen mittareiden avulla. Hän tuntee myyntiin ja markkinointiin liittyvät perusanalyysit ja –työkalut jokseenkin hyvin ja osaa valita niistä sopivimmat käsillä olevaa tehtävää varten.

    Opiskelija osallistuu melko aktiivisesti ryhmän työskentelyyn ja luovaan prosessiin ja osaa toimia itsenäisesti.
    Arviointikriteeri - arvosana 5
    Opiskelija tuntee myynnin ja markkinoinnin keskeiset käsitteet ja prosessit erinomaisesti. Opiskelija tunnistaa asiakkaan ostokäyttäytymiseen ja asiakaskokemukseen vaikuttavat tekijät erittäin hyvin. Hän osaa nimetä erilaisia asiakkuuksia ja hyödyntää eri markkinointikanavia kohderyhmä ja kannattavuus huomioiden.

    Opiskelija ymmärtää brändin kehittämisen ja markkinointiviestinnän merkityksen kysynnän luomisessa ja imagon rakentamisessa hyvin. Hänellä on erittäin hyvä käsitys verkossa tapahtuvasta myynnistä ja markkinoinnista. Opiskelija osaa asettaa myynnille ja markkinoinnille täsmällisiä, relevantteja ja mitattavia tavoitteita ja seurata toimenpiteiden onnistumista budjetoinnin ja valittujen mittareiden avulla. Hän tuntee myyntiin ja markkinointiin liittyvät perusanalyysit ja –työkalut hyvin ja osaa valita niistä sopivimmat käsillä olevaa tehtävää varten.

    Opiskelija osallistuu aktiivisesti ryhmän työskentelyyn ja luovaan prosessiin, osaa toimia itsenäisesti ja tarvittaessa hän tukee muuta ryhmää.

    Opetusmenetelmät ja ohjaus

    Tutkiva ja kehittävä oppiminen:
    Projekti
    Etätyöskentely (Zoom, Teams)
    Itsenäinen ja ohjattu ryhmätyöskentely
    Lähiopetus (luennot, workshopit, tutoriaalit)
    Vierailijaluennoitsijat

    Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus

    Opettajan antamat kirjat ja artikkelit
    Tuntimateriaali

    Työelämäyhteydet

    Workshopit ja vierailuluennoitsijat yrityksistä ja organisaatioista. Työelämälähtöiset tehtävät ja toimeksiannot.

    Toimipiste

    Porvoon toimipiste

    Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

    Tentti 13.5.2022, uusintatentti 20.5.2022.

    Opetuskieli

    Suomi

    Kansainvälisyys

    Vierailuluennoitsijoita kansainvälisistä organisaatioista, kansainvälinen oppimateriaali.

    Ajoitus

    17.01.2022 - 20.05.2022

    Oppimistehtävät

    Oppimistehtävä 1: Vierailijoiden haastattelukysymykset Oppimistehtävä 2a: B2B-myynti ja markkinointi, harjoitustyöraportti Oppimistehtävä 2b: B2B-myynti ja markkinointi, esitykset Oppimistehtävä 3: Brändianalyysi Oppimistehtävä 4: Tentti

    Ilmoittautumisaika

    03.01.2022 - 14.01.2022

    Aikataulu

    Luennot (etä ja lähi) maanantaisin ja perjantaisin.

    Ryhmä
    • LP4TH
    • CONTACT
    Toteutuksen valinnaiset oppimistavat

    Opinnollistaminen tai näyttö

    Opettaja

    Anu Seppänen, Maria Vickholm

    Paikkoja

    15 - 40

    Arviointitavat

    Oppimistehtävä 1: Vierailijoiden haastattelukysymykset, ryhmätyö, hyväksytty / hylätty
    Oppimistehtävä 2a: B2B-myynti ja markkinointi, harjoitustyöraportti (40% kokonaisarvosanasta), ryhmätyö, 0-5
    Oppimistehtävä 2b: B2B-myynti ja markkinointi, esitykset, ryhmätyö, hyväksytty / hylätty
    Oppimistehtävä 3: Brändianalyysi (40% kokonaisarvosanasta), ryhmätyö, 0-5
    Oppimistehtävä 4: Tentti (20% kokonaisarvosanasta), yksilötyö, 0-5

    Lisäksi lopullisessa arvioinnissa otetaan huomioon henkilökohtaiset näytöt projektissa, esim. läsnäolot, tuntitehtävät ja vertaisarviointi.

    Koulutus

    LIIPO Liiketalouden koulutusohjelma

    T&K-osuus

    5.00 op

    Virtuaaliosuus

    0.00 op

    Arviointiasteikko

    H-5