Liikuntakäyttäytyminen ja motivaatio (5 op)
Toteutuksen tunnus: PHY003AS2A-3014
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 02.06.2025 - 15.08.2025
- Ilmoittautuminen toteutukselle on käynnissä.
- Ajoitus
- 18.08.2025 - 14.11.2025
- Toteutus ei ole vielä alkanut.
- Opintopistemäärä
- 5 op
- TKI-osuus
- 2 op
- Toimipiste
- Vierumäen toimipiste
- Opetuskielet
- suomi
- Paikkoja
- 31 - 50
- Koulutus
- LIIKO Liikunnanohjaaja
- Opettajat
- Liisa Kiviluoto-Heinonen
- Jenni Harala
- Ryhmät
-
CONTACTLähitoteutus
-
LI3VIALiikunnanohjaaja, päivä, 3.lukukausi, Vierumäki, ryhmä A
- Opintojakso
- PHY003AS2A
Arviointiasteikko
H-5
Aikataulu
Periodit 1 ja 2.
Toteutustavat, näyttö ja opinnollistaminen
Opintojakson oppimistavat riippuvat toteutuksesta ja tarkentuvat opintojakson alussa. Aikaisemmin hankitun osaamisen tunnistamisessa noudatetaan Haaga-Helia ammattikorkeakoulun laatimaa ohjeistusta.
Toteutustapojen kuvaukset löytyvät Haaga-Helian verkkosivulta: https://www.haaga-helia.fi/fi/toteutustavat
Intro
Haluatko ymmärtää, mikä saa ihmisen liikkeelle tai miten suhde liikkumiseen ja urheiluun syntyy ja kehittyy? Tällä opintojaksolla perehdyt liikuntakäyttäytymiseen ja motivaatioon vaikuttaviin tekijöihin ja opit hyödyntämään niihin liittyviä teorioita ja malleja käytännössä. Opit tukemaan eri-ikäisten ja -taustaisten ihmisten liikkumista vähän liikkuvasta kilpaurheilijaan. Saat arvokkaita taitoja, joita voit soveltaa ohjaustyössä, valmennuksessa tai liikunnan edistämisessä.
Oppimateriaalit
Salmela-Aro, K., Nurmi, J. & Feldt, T. 2017. Mikä meitä liikuttaa: Motivaatiopsykologian perusteet. 3. täysin uudistettu painos. Jyväskylä: PS-kustannus. Teos löytyy Haaga-Helian kirjastosta e-kirjana.
Lisäksi opintojaksolla ja moodlessa jaettava materiaali.
Opetusmenetelmät ja ohjaus
Opinnot sisältävät kontarktiopetusta sekä itsenäistä työskentelyä annettuja aikatauluja noudattaen. Opintojakson teoria viedään käytäntöön työelämään linkitetyssä projektissa. Projektin ohjauksesta huolehtii sekä opettaja että työelämän edustaja yhdessä. Opiskelijan ohjaus tapahtuu tarpeen mukaan opintojen kontaktitunneilla tai erikseen sovituissa ohjaustapaamisissa.
Työelämäyhteydet
Opintojakson teoria viedään käytäntöön työelämään linkitetyssä projektissa.
Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet
Tentti opintojakson lopussa marraskuussa. Tarkempi ajankohta ilmoitetaan opintojakson alussa.
Kansainvälisyys
Ei kv-yhteyttä.
Toteutuksen valinnaiset oppimistavat
Ei vaihtoehtoisia toteutustapoja.
Oppimistehtävät
Opintojaksolla suoritettavat harjoitustehtävät
Opintojaksolla ilmoitettava projektitehtävä
Arviointitavat
Itse-, vertais- ja opettaja-arviointi.