Organisaatiokulttuuri ja verkostojen johtaminen (5 op)

Toteutuksen tunnus: HRL003AS3A-3002

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
03.06.2024 - 18.10.2024
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
21.10.2024 - 13.12.2024
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
5 op
Toimipiste
Malmin toimipiste
Opetuskielet
suomi
Paikkoja
15 - 45
Koulutus
TRALI Tradenomi liiketalous
Opettajat
Olli Kupiainen
Marjo Pääkkö
Ryhmät
CONTACT
Lähitoteutus
BLENDED
Monimuotototeutus
TR5HEHRL
Tradenomi liiketalous, 5. lukukausi, Helsinki, HR ja johtaminen
Opintojakso
HRL003AS3A

Arviointiasteikko

H-5

Aikataulu

Lähiopetustapaamiset kerran viikossa (3 x 45 minuuttia).

Intro

Tällä opintojaksolla saat työkaluja organisaatiokulttuurin ja verkostojen johtamiseen. Organisaatiokulttuurilla tarkoitetaan henkilöstön tuottamia yhteisiä arvoja, uskomuksia ja käytänteitä ja toimintaa, jotka määrittelevät sen, miten työntekijät suhtautuvat työhönsä, toisiinsa ja organisaation tavoitteisiin. Organisaatiokulttuurin avulla voidaan auttaa yritystä menestymään. Toisaalta moni moderni organisaatio toimii nykyisin verkostomaisesti, jossa organisaatiot toimivat erilaisissa yhteistyöverkostoissa. Yleisellä tasolla verkostoilla tarkoitetaan vastavuoroista ja vapaaehtoista yhteistyötä. Siten onkin keskeistä ymmärtää, miten organisaatiokulttuuri ja verkostot voivat vaikuttaa toisiinsa ja mitä niiden johtamisessa tulisi ottaa huomioon.

Oppimateriaalit

Järvensivu, T. 2019. Verkostojen johtaminen: opi ja etene. BoD – Books on Demand.
Kulmala, S., & Rosvall, P. 2022. Yrityskulttuuri käytännössä: konkretiaa tavoitekulttuurin muotoiluun. Alma Talent.
Luukka, P. 2019. Yrityskulttuuri on kuningas: mikä, miksi, miten? Alma Talent.
Muu tunneilla määritelty kirjallisuus.
Tämä on syventävä opintojakso, joten opiskelijoiden odotetaan aktiivisesti etsivän myös itse korkeakoulutasoista kirjallisuutta.

Opetusmenetelmät ja ohjaus

- tuntee organisaatiokulttuurin, ekosysteemien ja verkostojen toimintaperiaatteita
- tunnistaa asiantuntijaroolin yhteiskehittämisen tukena verkostomaisessa organisaatiossa
- osaa koordinoida tiimejä ja kehittää toimintaa verkostossa

Tämä opintojakso toteutetaan blended lähiopetuksena. Lähiopetuksessa korostetaan kollektiivista oppimista, jossa opintojaksolle luodaan yhdessä kaikkien oppimista tukeva ja kannustava kulttuuri. Lähiopetuskerroilla perusperiaatteena on seuraava: aluksi käydään läpi aiheeseen liittyvät peruskäsitteet, jonka jälkeen niitä sovelletaan erilaisten tehtävien tai harjoitusten kautta pienemmissä ryhmissä. Tämän jälkeen käymme yhteisen keskustelun ja reflektion kautta läpi, mitä opimme tuntien aikana.

Työelämäyhteydet

Yhteisten lähiopetuskertojen lisäksi opintojaksolla pyritään tekemään yritysvierailu ja saamaan lähiopetuskerralle työelämän vierailijaluennoitsija.

Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

Opintojaksolla ei ole tenttiä. Tämä opintojakso edellyttää aktiivista osallistumista lähiopetukseen, eikä opintojaksoa voi suorittaa etänä.

Kansainvälisyys

Yksilö- ja ryhmätehtävien kautta opiskelijat arvioivat organisaatiokulttuurin ja verkostojen johtamista myös kansainvälisestä näkökulmasta.

Toteutuksen valinnaiset oppimistavat

Näyttö
Opintojakso on mahdollista suorittaa näytöllä. Silloin on suositeltavaa, että opiskelijalla on työkokemusta asiantuntijatyöstä vähintään viisi vuotta.
Opinnollistaminen
Opintojakso on mahdollista suorittaa opinnollistamiselle. Ota yhteyttä opintojakson opettajaan hyvissä ajoin.

Oppimistehtävät

Opintojakson arvioitavat oppimistehtävät:
- viikoittaiset yksilöllisesti tehtävät oppimistehtävät ja vertaisarviointi
- yksilöllinen oppimispäiväkirja
- tunnilla tehtävät ja tunnin lopuksi palautettavat oppimistehtävät
- kollektiivisen oppimisen edistäminen
- huom! opintojaksolla ei ole koko opintojakson kestävää ryhmätyötä

Siirry alkuun