HR-prosessit (5 op)
Toteutuksen tunnus: HRL002AS2A-3012
Toteutuksen perustiedot
- Ilmoittautumisaika
- 02.01.2025 - 10.01.2025
- Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
- Ajoitus
- 13.01.2025 - 14.03.2025
- Toteutus on päättynyt.
- Opintopistemäärä
- 5 op
- Toimipiste
- Pasilan toimipiste
- Opetuskielet
- suomi
- Paikkoja
- 30 - 100
- Koulutus
- TRALI Tradenomi liiketalous
- Opettajat
- Marjo Pääkkö
- Ryhmät
-
EVENINGIltaopetus
-
TRB3HEHRL1Tradenomi liiketalous, 3. lukukausi, monimuoto, Helsinki, HR ja johtaminen, ryhmä 1
-
VIRTUALVirtuaalitoteutus
-
TRB3HEHRL2Tradenomi liiketalous, 3. lukukausi, monimuoto, Helsinki, HR ja johtaminen, ryhmä 2
-
INSTRUCTEDOhjattu virtuaalitoteutus
- Opintojakso
- HRL002AS2A
Arviointiasteikko
H-5
Aikataulu
Kurssi suoritetaan 3. periodin aikana tammi-maaliskuussa 2025.
Toteutustavat, näyttö ja opinnollistaminen
Opintojaksoa toteutetaan contact-, online-, blended- ja virtuaaliopetuksena. Tarkista toteutusmuoto toteutuskuvauksesta.
Näyttö: Jos haluat suorittaa opintojakson näytöllä perustuen olemassa olevaan osaamiseesi, tutustu näytön antamiseen https://www.haaga-helia.fi/fi/osaamisen-tunnistaminen-ja-work-study ja ole sitten yhteydessä osaamista ohjaavaan opettajaan.
Opinnollistaminen: Opinnollistaa (Work & Study) voit, jos omat työtehtäväsi antavat sinulle mahdollisuuden opintojakson aihealueiden omaksumisen työtehtävissäsi. Tutustu opinnollistamiseen https://www.haaga-helia.fi/fi/osaamisen-tunnistaminen-ja-work-study ja ole sitten yhteydessä osaamista ohjaavaan opettajaan.
Intro
Haluatko kehittyä HR-alan ammattilaiseksi? Tule perehtymään ja oppimaan, kuinka HR-prosesseilla vaikutetaan tulokselliseen liiketoimintaan. Osaamisesi tehdä vaikuttavaa henkilöstötyötä vahvistuu. Opintojakso sopii kaikille HR ja johtamisen opiskelijoille, sekä nykyisille että tuleville HR-ammattilaisille.
Oppimateriaalit
Viitala, R. 2021. Henkilöstöjohtaminen. Keskeiset käsitteet, teoriat ja trendit. (löytyy eKirjana)
TAI Viitala, R. 2015 tai ed. painos. Henkilöstöjohtaminen. Strateginen kilpailutekijä. Edita. (löytyy eKirjana)
Vaihtoehtoiset englanninkieliset kirjat:
- Bailey, C. 2018. Strategic Human Resource Management. Second edition. Oxford University Press.
- Truss, C. , Mankin, D. & Keller, C. 2012. Strategic Human Resource Management.
- Gomez-Mejia, L.R., Balkin, D.B. and Cardy, R.L. 2016. Managing Human Resources. (löytyy eKirjana)
Lisäksi opintojakson alussa ilmoitettavat artikkelit, tutkimukset ja muu materiaali.
Opetusmenetelmät ja ohjaus
Tämä kurssi toteutetaan virtuaalikurssina eikä yhteisiä aikataulutettuja tapaamisia ole. Kurssilla tuotetaan oppimisportfolio, joka koostuu eri HR-prosessien osa-alueista.
Työelämäyhteydet
Kurssin sisältö rakennetaan vahvasti käytännön työelämään linkittyen.
Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet
Kurssilla ei ole tenttiä.
Toteutuksen valinnaiset oppimistavat
Kurssin voi suorittaa myös näyttönä, mikäli opiskelijalla on muualta hankittua osaamista ja kokemusta kurssin sisällöistä suhteessa osaamistavoitteisiin. Mikäli suoritat kurssin näyttönä, tutustuthan näyttöohjeisiin ja ilmoitat opettajalle kurssin tekemisestä näyttönä.
Oppimistehtävät
Ennakkotehtävä + kurssin kuluessa edistettävä portfoliotehtävä.
Arviointitavat
Kurssi arvioidaan asteikolla 1-5.