Uralle vauhtia alumnien avulla (1 op)

Toteutuksen tunnus: STU009HH1A-3017

Toteutuksen perustiedot


Ilmoittautumisaika
02.01.2025 - 10.01.2025
Ilmoittautuminen toteutukselle on päättynyt.
Ajoitus
13.01.2025 - 16.05.2025
Toteutus on päättynyt.
Opintopistemäärä
1 op
Toimipiste
Pasilan toimipiste
Opetuskielet
suomi
Paikkoja
15 - 50
Koulutus
TRALI Tradenomi liiketalous
TRATI Tradenomi tietojenkäsittely
RESTO Restonomi matkailu- ja ravitsemisala
RESRU Ruokatuotannon johtaminen
LIIKO Liikunnanohjaaja
MEDIA Medianomi, journalismi
Opettajat
Elina El Amrani
Ryhmät
CONTACT
Lähitoteutus
BLENDED
Monimuotototeutus
Opintojakso
STU009HH1A

Arviointiasteikko

H-5

Aikataulu

Perehdytys mentorointiin (pakollinen läsnäolo): Teamsissa, tiistaina 14.1. klo 16–17, 1 tunti
Ryhmätapaamiset (pakollinen läsnäolo): Pasilan kampuksella, 6 tuntia
• tiistaina 28.1. klo 16.30–18.30, luokka 8202
• tiistaina 18.3. klo 16.30–18.30, luokka 8202
• tiistaina 6.5. klo 16.30–18.30, luokka 2202

Mentoritapaamiset: Sovitaan mentorin kanssa erikseen (etänä tai paikan päällä), minimi 6 tuntia
Itsenäinen opiskelu: Omassa aikataulussa 2,5 tuntia
Oman oppimisen arviointi: Omassa aikataulussa 3 tuntia
Riippuen toteutuksesta kurssilla saattaa myös olla vapaaehtoisia organisaatiovierailuja.

Toteutustavat, näyttö ja opinnollistaminen

Kurssi koostuu kolmesta pakollisesta lähitapaamisesta (3 x 2 h) kampuksella sekä vähintään neljästä kahdenkeskeisistä tapaamisista mentorin kanssa (4 x 1,5 h). Kahdenkeskeisten tapaamisten muodon (lähitapaaminen/etä) opiskelija sopii mentorin kanssa yhdessä. Tapaamisia mentorin kanssa tulee olla minimissään kerran kuukaudessa, mutta jos mentorille sopii, tapaamisia voi olla enemmänkin.

Ennen kurssin alkua jaksolle hyväksytty opiskelija saa sähköpostitse kyselylomakkeen, johon hän täyttää, mistä tutkinnosta hän toivoisi ensisijaisesti mentorin valmistuneen sekä millä alalla toivoo hänen nykyään toimivan. Sen jälkeen kurssin toteuttaja pyrkii löytämään parhaan mahdollisen mentorin alumnien keskuudesta.

Opiskelija ja mentori tapaavat toisensa ensimmäisen kerran ensimmäisellä lähitapaamiskerralla. Siksi läsnäolo on välttämätöntä. Mikäli opiskelija ei pääse muihin lähitapaamisiin, hänen tulee korvata poissaolonsa kirjallisilla tehtävillä.

Intro

Suoritetusta kurssista saa yhden opintopisteen. Kurssin anti tulee opiskelijalle henkilökohtaisen mentorointisuhteen muodossa ja laajentuneiden ammatillisten verkostojen kautta. Kurssille osallistuminen ei lupaa automaattisesti harjoittelu- tai työpaikkaa, mutta se joka tapauksessa mahdollistaa uusia väyliä päästä lähemmäksi ammatillisia tavoitteitaan.

Opiskelija on vastuussa omien tavoitteiden asettamisesta ja oppimisestaan mentorointisuhteessa. Mentorin kanssa tavoitteita voi tarkastella realistisesti ja pyrkiä niiden mahdollisimman hyvään toteutumiseen.

Oppimateriaalit

Materiaali jaetaan Moodlessa.

Opetusmenetelmät ja ohjaus

Kurssi toteutetaan mentorointiohjelmana. Tavoitteena on syventää ammatillista osaamista ja verkostoitua.

Mentoroinnin arvo on erityisesti siinä, että opiskelijalle etsitään henkilökohtainen mentori, joka on Haaga-Heliasta valmistunut alumni. Mentorointi on yhdessä oppimista, kokemusten ja osaamisen jakamista vuorovaikutuksessa.

Koska ohjelmassa etsitään henkilökohtainen mentori osallistuville, kurssille hyväksyttyjen on vastattava hyvissä ajoin sähköpostitse toimitettuun ennakkokyselyyn.

Opiskelija itse määrittelee tavoitteet mentorointiin. Tavoitteet voivat liittyä esimerkiksi urasuunnitteluun, konkreettisen harjoittelu- tai työpaikan löytämiseen, työelämän tai opiskelun päätösvaiheen haasteisiin, itsensä kehittämiseen tai asiantuntijuuden syventämiseen. Ohjelmassa tähdätään opiskelijan ammatilliseen kasvuun ja työelämäsuhteiden vahvistamiseen.

Mentorointiohjelma muodostuu mentorin ja mentoroitavan kahdenkeskisistä keskusteluista henkilökohtaisissa tapaamisissa, yhteisistä ryhmätapaamista sekä itseopiskelumateriaaleista Moodlessa. Perehdyksessä kuulet mentoroinnin perusteista ja tarkennat tavoitteitasi. Aloitustapaamisessa tutustut mentoriisi ja mentoroinnin pelisääntöihin, laaditaan mentorointisopimus ja kehitetään vuorovaikutusosaamista. Toisessa ryhmätapaamisessa verkostoidutaan kaikkien osallistujien kesken ja kuulet vierailijaluennon. Kolmannessa tapaamisessa verkostoituminen syvenee edelleen.

Kurssi suositellaan otettavaksi mieluiten opintojen loppuvaiheessa.


HUOM! Opintojakso on avoinna kaikille tutkinto-opiskelijoille kampuksista tai koulutusohjelmista tai suuntautumisista riippumatta. Master-opiskelijat voivat ilmoittautua, mutta opintopisteet eivät sisälly tutkintoon.

Työelämäyhteydet

Opintojakso toteutetaan työelämälähtöisesti yhteistyössä Haaga-Helian alumnien kanssa, jotka toimivat ohjelmassa mentoreina.

Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

Toteutukseen ei sisälly tenttiä.

Kansainvälisyys

Sisällöltään vastaava mentorointiohjelma "Speed up your career with alumni" järjestetään myös englanniksi.

Toteutuksen valinnaiset oppimistavat

Ei ole mahdollista suorittaa muilla tavoilla.

Oppimistehtävät

Opintojaksolle hyväksymisen jälkeen saat sähköpostiisi ennakkokyselyn, johon vastaaminen ajoissa on edellytys osallistumiselle. Mentorointiparit muodotetaan kyselyn perusteella.

Opintojaksolla palautetaan mentorointisopimus sekä oppimispäiväkirja lyhyenä erikseen ohjeistettuna raporttina.

Arviointitavat

Ryhmätapaamisiin osallistuminen (hyväksytty / hylätty)
Mentorointisopimus (hyväksytty / täydennettävä / hylätty)
Oppimispäiväkirja (hyväksytty / täydennettävä / hylätty)

Siirry alkuun