Kurssi koostuu luennoista, joilla on teoriaosuus sekä itsenäisesti suoritettavista tehtävistä. Kurssilla rakennetaan Windows toimialue virtuaalisesti. Toimialue sisältää verkon, kaksi palvelinkonetta ja työaseman sekä toimialueen rakentamiseen liittyvät ohjelmat ja rakenteet käytännön tasolla.
Itsenäisinä tehtävinä on oman toimialueen rakentaminen kerroksittain eli uudet viikottaiset tehtävät edellyttävät edellisten tehtävien valmiiksi saamista.
Windows server 2019 kirjallisuus ja internet-lähteet.
Kurssi liittyy erittäin tiiviisti oganisaatioiden tietohallinnon osaamiseen, jossa käytössä on Windows domain ja AD. Erityisesti osaamista karttuu käyttäjä- ja resurssihallinnan tehtäviin, esimerkiksi ryhmäkäytäntöihin ja DNS:n hallintaan liittyen.
Pasilan toimipiste
Tentti
Uusintatentti (sovittava opettajan kanssa)
2. uusintatentti Exam-järjestelmän kautta alkaen (sovittava opettajan kanssa)
Suomi
13.01.2025 - 16.05.2025
- windows palvelinarkkitehtuurit - palvelimen asennus ja hallinta - aktiivihakemiston ja ryhmäkäytäntöjen määrittely - DHCP:n ja DNS:n toiminta ja määrittelyt - palvelut (services) ja niiden hallinta - www-palvelimen asennus ja ylläpito - postipalvelimen asennusvaatimukset - palvelinympäristön varmistus ja palautus - ylläpito ja siihen liittyvät työkalut.
02.01.2025 - 10.01.2025
Tulossa.
Aikaisempien opintojen hyväksiluku ja tentin suoritus. Ns. DEMO-kurssi. Ilmoita opettajalle sähköpostilla, jos haluat suorittaa kurssin näin.
Taru Hakulinen
15 - 30
Kurssin tehtävät ja tentti.
TRATI Tradenomi tietojenkäsittely
0.00 op
2.00 op
H-5