•   Speed Up Your Career with Alumni STU009HH1A-3002 16.01.2023-19.05.2023  1   (BLENDED) +-
    Osaamistavoitteet
    Tämän opintojakson suorittanut tai vastaavan osaamisen hankkinut opiskelija osaa

    • selkiyttää ja vahvistaa asiantuntijaidentiteettiään
    • rakentaa ammatillista suhdeverkostoaan
    • ymmärtää kokemusperäisen ja hiljaisen tiedon arvon työelämässä
    • pohtia työrooleihin liittyviä odotuksiaan ja tavoitteitaan
    • hahmottaa tulevaisuutensa omassa työssään, työurassaan ja elämässään yleensä

    Opetusmenetelmät ja ohjaus

    Mentorointiohjelma on mentoroitavan (Haaga-Helia opiskelija) ja mentorin (alumni) välinen kehittymisprosessi. Mentorointi on yhdessä oppimista, kokemusten ja osaamisen jakamista vuorovaikutuksen avulla. Tavoitteena on opiskelijan ammatillisen kasvun, valmistumisen ja työelämään sijoittumisen tukeminen. Mentorointiohjelman yksilölliset tavoitteet nousevat mentoroitavan henkilökohtaisista tarpeista.

    Mentorointiohjelma muodostuu mentorin ja mentoroitavan välisistä kahdenkeskisistä mentorointitapaamisista sekä yhteisistä ryhmätapaamista sekä itseopiskelumateriaaleista Moodlessa. Mentorointitapaamisten sisältö voi liittyä esimerkiksi urasuunnitteluun, työelämän haasteisiin, opiskelun päätösvaiheen haasteisiin, itsensä kehittämiseen tai asiantuntijuuden syventämiseen. Alkuryhmätapaamisessa käydään läpi mentoroinnin tavoitteet ja pelisäännöt, laaditaan mentorointisopimus, jaetaan kokemuksia mentorointiprosessista ja kehitetään vuorovaikutusosaamista.

    HUOM! Opintojakso on avoinna kaikille tutkinto-opiskelijoille kampuksista tai koulutusohjelmista tai suuntautumisista riippumatta. Master opiskelijat voivat ilmoittautua mutta opintopisteet eivät sisälly tutkintoon.

    Oppimateriaali ja suositeltava kirjallisuus

    Materiaali jaetaan Moodlessa.

    Työelämäyhteydet

    Opintojakso toteutetaan työelämälähtöisesti yhteistyössä Haaga-Helian alumnien kanssa, jotka toimivat ohjelmassa mentoreina.

    Toimipiste

    Pasilan toimipiste

    Tenttien ajankohdat ja uusintamahdollisuudet

    Toteutukseen ei sisälly tenttiä.

    Opetuskieli

    Suomi

    Ajoitus

    16.01.2023 - 19.05.2023

    Oppimistehtävät

    Opintojaksolle hyväksymisen jälkeen saat webropol-kyselyn, johon vastaaminen on edellytys osallistumiselle. Kyselyn vastausten perusteella muodotetaan parit. Kyselyyn tulee vastata mennessä https://link.webropolsurveys.com/S/CBC3156F3733CC29 Opintojaksolla palautetaan oppimispäiväkirja lyhyenä erikseen ohjeistettuna raporttina.

    Ilmoittautumisaika

    02.01.2023 - 13.01.2023

    Aikataulu

    Mentorointitapaamiset 5 x 2 h = 10 h
    Ryhmätapaamiset 3 x 2 h = 6 h
    Itsenäinen opiskelu 10 h
    Oman oppimisen arviointi 1 h

    Ohjelman aloitustapaaminen ke 1.2. kello 16.30-18.30 Pasila
    Välitapaaminen ke 29.3. kello 16.30-18.30 Pasila
    Päättäjäiset ke 17.5. kello 16.30-18.30 Pasila

    Parien väliset tapaamiset sovitaan parin kanssa erikseen.

    Ryhmä
    • BLENDED
    Opettaja

    Tesi Binder

    Paikkoja

    15 - 40

    Arviointitavat

    Mentorointitapaamisiin valmistautuminen ja osallistuminen (hyväksytty / hylätty)
    Ryhmätapaamisiin osallistuminen (hyväksytty / hylätty)

    Koulutus

    TRATI Business Information Technology, TRALI Business Administration, LIIKO Bachelor of Sport Studies, RESTO Hospitality and Tourism Management, MEDIA Journalism, RESRU Culinary Management

    Arviointiasteikko

    H-5