Kurssilla on työpajatyyppistä lähiopetusta ja itsenäistä työskentelyä verkossa. Kurssilla hyödynnetään myös ThingLink-verkkosimulaatioalustaa, jossa voi itsenäisesti treenata kurssin teemoja.
Oppiminen kurssilla etenee modulaarisesti niin, että jokaisen teoriaosuuden jälkeen opittua analysoidaan ajankohtaista tapausta tai valittua organisaatiota teeman näkökulmasta.
Osa tehtävistä tehdään ryhmissä lähiopetuksen aikana, jolloin itsenäisen työn osuus on pienempi.
Kurssin lopussa järjestetään simulaatiotyyppinen harjoitus, jossa opittua pääsee testaamaan käytännössä. Osallistujat vahvistetaan sitovan ennakkoilmoittautumisen perusteella. Ilmoittautuminen simulaation tapahtuu kurssin loppupuolella.
Oppimisaineistot julkaistaan kurssin aikana. Lisäksi opiskelijoiden tulee hakea itsenäisesti tietoa valitsemistaan organisaatioista / toimialoista niittä analysoidessaan.
Useissa tehtävissä analysoidaan ajankohtaisia ja/tai opiskelijan omaan työhän liittyviä tapauksia. Ýksi ta useampi vierailija tai vierailu.
Pasilan toimipiste
Kurssilla on helppo aloitustentti, jolla vahvistetaan kurssiosallistuminen. Tentti pohjautuu pääasiassa aloituskerran materiaaleihin ja sisältöihin. Kurssiarvosana määräytyy aloitustentin, ja tehtävien ja tenttien pohjalta arviointikriteerien mukaan . Tämän jälkeen mahdollinen täydentäminen tai arvosanan korottaminen tapahtuu tutkintosäännön mukaisesti.
Suomi
Kurssilla käytetään osin materiaalia, jota ei ole julkaistu suomeksi, eli opiskelijan tulee olla kykenevä lukemaan englanninkielisiä tekstejä. Kurssilla analysoidaan myös kansainvälisiä tapauksia ja vastuullisuuden ja kriisiviestinnän ja -johtamisen erityispiirteitä eri maissa.
18.08.2025 - 10.10.2025
Oppimistehtävät ja tentit julkaistaan kurssin Moodlessa sen auetessa. Kurssin pääteemat eli moduulit ovat: 1. Vastuullisuus maineen ja brändin näkökulmasta 2. Sidosryhmät ja odotustenhallinta 3. Kriiseihin varautuminen ja vastaaminen, kriisinhallinta 4. Kriisiviestintä: suunnittelu ja toteutus. Kurssi on suunniteltu niin, että tehtävät ja tentit tukevat toinen toisiaan, joten on suositeltavaa tehdä ne annetussa järjestyksessä. Kaikki tehtävät on mahdollista tehdä yksilötehtävinä, mutta niitä voi tehdä myös parin kanssa. Joitain tehtäviä tehdään iltaopetuskertojen aikana eli aktiivinen osallistuminen opetukseen vähentää itsenäisen työskentelyn määrää.
02.06.2025 - 15.08.2025
Kurssin Moodle avataan viimeistään klurssin aloituspäivänä 18.08.25.
Kurssin työpajat/luennot järjestetään ovat Pasilassa tilassa 1003 (klo 18.40-20.30) maanantaisin 18.8.2025-06.10.25
Aikataulu löytyy myös Lukkarikoneesta ja mahdolliset muutokset päivitetään sinne, joten seuraathan sitä: https://lukkarit.haaga-helia.fi/#/schedule.
Mirka Sunimento
15 - 60
Arviointikriteerien mukaan.
LUJOM Liiketoiminnan uudistamisen ja johtamisen koulutus
0.00 op
2.50 op
H-5
Ei käynnissä olevia toteutuksia.
Ei päättyneitä toteutuksia.