Effective Marketing CommunicationsLaajuus (5 cr)

Course unit code: COM001AS4Y

General information


ECTS credits
5 cr
Teaching language
Finnish

Learning objectives

Opintojakson suoritettuaan opiskelija osaa
• määritellä markkinointiviestinnän keskeisiä lähtökohtia
• osaa soveltaa ja hyödyntää markkinointiviestintää organisaation strategisena työkaluna
• tunnistaa ja puhutella eri sidos/kohderyhmien kiinnostuksenkohteita
• perehtyä valittuun teemaan
• tunnistaa, analysoida ja ratkaista ongelmia aidoissa yrityselämän tilanteissa.

Contents

• Johdanto viestintään ja markkinointiin (käsitteellinen tietopohja)
• Markkinointiviestinnän vaikuttavuus
• Markkinointiviestinnän strategialähtöinen suunnittelu
• Sidos/kohderyhmien tunnistaminen
• Sisällön muotoilu ja kanavavalinnat
• Vaikuttavuuden arviointi

Implementation methods, demonstration and Work&Study

Opintojakso on virtuaalikurssi, jonka opiskelija suorittaa itsenäisesti 16 viikossa.
Opintojaksoon sisältyy yksilötehtävien lisäksi pakollisena virtuaalisia ryhmäkeskusteluja sekä lopuksi oman oppimisen arviointi.
Toteutus alkaa kolme kertaa vuodessa: syyskuussa, tammikuussa ja toukokuussa.
Oppimisalusta on Moodle.

Assessment criteria - grade 1

Opiskelija on perehtynyt markkinointiviestinnän perusteisiin liiketoiminnan johtamisen strategisena työkaluna. Hän tunnistaa markkinoinnin ja viestinnän peruskäsitteet, menetelmät ja työkalut ja osaa soveltaa niitä käytäntöön.

Assessment criteria - grade 3

Edellä mainitun lisäksi opiskelija osaa soveltaa markkinointiviestinnän käsitteitä tunnistaessaan organisaation kehittämistarpeita. Hän osaa valita ja hyödyntää menetelmiä ja työkaluja markkinointiviestinnän ratkaisujen suunnittelemiseksi organisaation tarpeisiin.

Assessment criteria - grade 5

Edellisten lisäksi opiskelija osaa arvioida ja kehittää markkinointiviestintää organisaation sisäisiin ja/tai ulkoisiin tarpeisiin. Opiskelija osaa hakea ja analysoida informaatiota kehittääkseen markkinointiviestintää käytännössä. Hän osaa luoda uusia toimintatapoja sekä perustella omat näkemyksensä onnistuneesti.

Learning materials

Fill,C. & Turnbull, S. 2019. Marketing communications : touchpoints, sharing and disruption. 8th ed. Pearson. Harlow, England. Myös vanhempaa painosta voi käyttää. Saatavilla myös e-kirjana.

Go back to top of page