Business Skills 2Laajuus (5 cr)
Course unit code: BUS1LP102
General information
- ECTS credits
- 5 cr
- Teaching language
- Finnish
Learning objectives
Moduuli on osa Porvoo Campuksen osaamisperusteisen opetussuunnitelman perusopintoja, ja siinä kehitetään mm. seuraavia osaamisalueita: kannattavuusajattelu, yritysten prosessien ja toimintojen ymmärtäminen, yrittäjämäinen ajattelutapa ja digitaalisten työkalujen tarkoituksenmukainen käyttäminen. Tällä moduulilla on rinnakkaismoduuleja, joissa on samat osaamistavoitteet mutta joissa huomioidaan toimialakohtaiset erityispiirteet.
Contents
Liiketoimintasuunnitelma (1. lukukausi)
Liiketoimintaprosessit (2. lukukausi)
Kannattavuus- ja rahoituslaskelmat (1. lukukausi ja 2. lukukausi)
Yritysmuodot ja vastuut (2. lukukausi)
Liiketoiminnan ICT-työkalut (1. lukukausi ja 2. lukukausi)
Starting level and linkage with other courses
Moduulilla ei ole lähtötasovaatimuksia. Moduuli on sidoksissa kaikkiin 1. tason moduuleihin. Moduulin sisällöt toteutetaan lukukausiprojekteissa.
Implementation methods, demonstration and Work&Study
a) Lähiopetustoteutus, johon liittyy oppimistehtäviä, projektityöskentelyä, itsenäistä työskentelyä sekä mahdollinen tentti
b) Suunnitelmaan pohjautuva omassa työssä oppiminen eli opinnollistaminen, mikäli opiskelija pystyy oppimaan opintojakson sisällöt työssään/harrastuksessaan. Lisätietoja opinto-ohjaajalta tai vastuuopettajalta.
c) Näyttö (jos opiskelija hallitsee jo opintojakson sisällöt). Lisätietoja opinto-ohjaajalta tai vastuuopettajalta.
Moduuliin sisältyy myös pakollisena oman oppimisen arviointi
Assessment criteria - grade 1
Opiskelijalla on jonkin verran osaamista yritysten toiminnoista ja prosesseista. Hän ymmärtää jonkin verran kannattavan liiketoiminnan edellytyksiä, mutta tarvitsee vielä ohjausta kannattavuuslaskelmien tekemisessä. Hän osaa jonkin verran hyödyntää ICT-työkaluja liiketoiminnan eri osa-alueilla ja käyttää luotettavia lähteitä. Opiskelija osallistuu projektisuunnitteluun, -toteutukseen ja -arviointiin vähäisessä määrin. Hän tarvitsee toimissaan ohjausta ja toisten opiskelijoiden tukea.
Assessment criteria - grade 3
Hän ymmärtää yritysten toimintoja ja prosesseja. Opiskelija ymmärtää kannattavan liiketoiminnan edellytyksiä ja osaa tehdä kannattavuuslaskelmia itsenäisesti. Hän pystyy itsenäisesti hyödyntämään ICT-työkaluja liiketoiminnan eri osa-alueilla ja käyttää monipuolisia, luotettavia lähteitä. Opiskelija osallstuu projektisuunnitteluun, -toteutukseen ja -arviointiin itsenäisesti ja annettuja ohjeita noudattaen. Opiskelija osoittaa toiminnallaan melko hyvää liiketoimintaosaamista.
Assessment criteria - grade 5
Opiskelija ymmärtää ja seuraa ajankohtaista liiketaloudellista keskustelua erilaisista luotettavista kansainvälisistä lähteistä. Hänellä on laaja ymmärrys yritysten toiminnoista ja prosesseista. Opiskelija ymmärtää syvällisesti kannattavan liiketoiminnan edellytykset ja osaa tehdä kannattavuuslaskemia. Hän pystyy itsenäisesti ja monipuolisesti hyödyntämään ICT-työkaluja liiketoiminnan eri osa-alueilla ja käyttämään sujuvasti monipuolisia ja luotettavia kansainvälisiä lähteitä. Opiskelija osallistuu projektisuunnitteluun, -toteutukseen ja -arviointiin itseohjautuvasti ja tavoitteellisesti. Opiskelija osoittaa toiminnallaan kannattavuusajattelua ja yrittäjähenkisyyttä sekä erityistä kiinnostusta liiketoimintaosaamisensa kehittämiseen.
Learning materials
Aiheeseen liittyvä kirjallisuus (myös E-kirjat ja online-artikkelit)
Verkkotutoriaalit
Yritysten Internet-sivut
Toimialaan liittyvät raportit ja tilastot
Muu aiheeseen liittyvä materiaali
Sosiaalisen median kanavat
Harjoitukset, testit
Ohjaajan materiaali
Opiskelijoiden tuottama materiaali
Further information
Jos opiskelija on saavuttanut vaadittavan osaamisen esimerkiksi aikaisemmissa työtehtävissä, harrastuksissa tai muissa opinnoissa, hän voi osoittaa osaamisensa ja edetä opinnoissa ripeämmin. Katso lisätiedot ja ohjeet aiemmin hankitun osaamisen tunnistamisesta ja tunnustamisesta (AHOT) MyNetistä tai www-sivuilta.