Enterprise Resource PlanningLaajuus (5 cr)

Course unit code: BIG1TA002

General information


ECTS credits
5 cr
Teaching language
Finnish

Learning objectives

Tavoite on, että opiskelija ymmärtää toiminnanohjausjärjestelmien keskeiset liiketoimintaprosessit, ja saa käytännön kokemusta järjestelmän käytöstä.

Contents

Keskeisiin liiketoimintaprosesseihin tutustuminen toiminnanohjausjärjestelmän avulla. Kurssilla on käytössä SAP ja Microsoft Dynamics Nav – järjestelmät.

Keskeiset liiketoimintaprosessit käytännön harjoituksien avulla: myynti, osto, tuotannonsuunnittelu, taloushallinto.

Starting level and linkage with other courses

Edeltävyysvaatimus: Orientaatio ICT ja liiketoiminta BIG1TA001, BIG1TN001 tai vastaavat tiedot

Implementation methods, demonstration and Work&Study

Opetus- ja oppimismenetelmät

- käytännön harjoitukset järjestelmissä
- prosessien mallintaminen kaaviolla
- oman oppimisen arviointi


Aikaisemmin hankitun osaamisen tunnustaminen (AHOT)

Aiemmin hankitun osaamisen tunnistaminen ja tunnustaminen on prosessi, jossa arvioidaan aikaisemmin hankittua osaamista suhteessa suoritettavaan opintojaksoon. Aiemmin hankittu osaaminen voi perustua aikaisempaan opiskeluun tai alan työkokemukseen. Opiskelijan halutessa suorittaa opintojakso AHOT-menettelyä käyttäen tulee opiskelijan ilmoittautua normaalisti opintojaksolle ja ottaa yhteyttä opintojakson opettajaan AHOT-menettelyn käynnistämiseksi.

Assessment criteria - grade 1

Opiskelijalla on vähän käytännön osaamista keskeisten prosessien läpiviennistä toiminnanohjausjärjestelmässä sekä vähän käsitystä järjestelmiin liittyvistä projekteista ja ylläpidosta.

Assessment criteria - grade 3

Opiskelijalla on hyvä käytännön osaaminen keskeisten prosessien läpiviennistä toiminnanohjausjärjestelmässä sekä hyvä käsitys järjestelmiin liittyvistä projekteista ja ylläpidosta.

Assessment criteria - grade 5

Opiskelijalla on erinomainen käytännön osaaminen keskeisten prosessien läpiviennistä toiminnanohjausjärjestelmässä sekä erinomainen käsitys järjestelmiin liittyvistä projekteista ja ylläpidosta.

Learning materials

Magal, S. & Word, J. 2011. Integrated Business Processes with ERP Systems. John Wiley & Sons.

Go back to top of page